Close

21/04/2016

Darzanà Projesi’nde TEPTA Dokunuşu

TEPTADarzanà projesi, 28 Mayıs – 27 Kasım tarihleri arasında Alejandro Aravena küratörlüğünde gerçekleşecek olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek. Projenin aydınlatmasını ise TEPTA Aydınlatma, 2010’dan bu yana temsilcisi olduğu Linea Light Group ile birlikte üstleniyor.

Proje, küratörler Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar ve iş birliğinde bulunan proje ekibi tarafından hazırlandı. Doğru ve etkili aydınlatmanın gerek mimarlık gerekse sanat eserleri üzerindeki etkisine önem veren TEPTA, 25. yılını da kutladığı bu özel dönemde düzenlenen Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye katılımının da eser aydınlatmasını üstleniyor.

Bienal süresince sergilenecek “Darzanà: İki Tersane Bir Vasıta” başlıklı proje, bir zamanlar Akdeniz’in ikiz limanları olan tersane kentleri Venedik-İstanbul arasında bir köprü kurmak, iki kentin ortak kültürel mirasını vurgulayarak bunun dil ve mimarideki izlerini gelecek hayallerine yansıtmayı hedefliyor. Türkçe’de tersane ve İtalyanca’da aynı anlama gelen arsenale kelimeleriyle ortak kökenden gelen “Darzanà” isimli proje için, 600’e yakın atık malzemeden oluşan 30 metrelik bir baştarda inşa edilecek.

Küratörleri tarafından “Venedik ile İstanbul’un unutulmuş hikâyelerini anlatacak bir tekne inşası” olarak tanımlanan bu eserin bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında yer alacak olması ayrıca anlam taşıyor. Arsenale’de Türkiye’nin kalıcı bir sergi mekânına sahip olması, 2014 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla gerçekleştirilmişti.

TEPTA, Darzanà’nın aydınlatmasını 2010’dan bu yana temsilcisi olduğu Linea Light Group ile işbirliğinde, firmanın i-LED markası altında yer alan ürünlerle gerçekleştirdi. Eser üzerinde dramatik bir etki sağlamak üzere dar açılı 70 kadar spot ünitenin kullanıldığı aydınlatma tasarımı ZKLD tarafından hayata geçirildi. Mekân içerisindeki fotoğrafların aydınlatmasında ise homojen aydınlatma sağlayan üniteler tercih edildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu sergisi, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Projenin küratöryel iş birlikçileri Cemal Emden ve Namık Erkal’ın yanı sıra, Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın da proje ekibinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir