Close

10/03/2016

TEPTA Aydınlatma’nın 25. yılına özel “ışık sergisi”

TEPTATEPTA Aydınlatma, 25. yılı kutlamaları kapsamında özel bir ışık sergisi düzenliyor. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilecek sergi, 18 Ekim 2016’da ziyaretçilere açılacak.

1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, 2016 yılı ile birlikte iş yaşamındaki 25. yılını kutluyor. Firma, bu kutlamalar kapsamında, bir dizi etkinlikten oluşan paylaşımcı bir program hazırladı. TEPTA, aydınlatma alanının büyüleyici yanını meraklılarına sunmak istiyor. Bu çerçevede tüm yıl boyunca düzenlenecek seminer dizisi ile birlikte Türkiye’de ilk kez düzenlenecek bir ışık sergisine de imza atmayı hedefliyor.

TEPTA’nın temsilcisi olduğu tasarım odaklı markalar ile alanında öncü mimar ve tasarımcıları bir araya getirecek olan sergi için aydınlatma odaklı özgün çalışmalar tasarlanarak üretilecek. Çalışmalar, 18 Ekim’de İstanbul Modern’in kısa süreli sergiler alanında açılacak sergiyle izleyicilerle paylaşılacak.

Küratörlüğünü Almanya’dan UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brandi’nin üstleneceği bu sergi içerisinde; Aqua firması ile Melkan Gürsel-Murat
Tabanlıoğlu, Lasvit firması ile Emre Arolat-Tanju Özelgin iş birliğinde bulunacak. Önder Kaya ve Bilgehan Şenel’in TEPTA markası için özel çalışmalara imza atacağı sergide ayrıca; Hollanda’dan Brand van Egmond adına heykel sanatçısı William Brand ve Catellani & Smith adına, İtalyan sanatçı Enzo Catellani de katılacak.

Serginin açılışında ise çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol’un bir yerleştirmesi davetlilere sunulacak. Etkinlik süresince sergi katılımcıları ile gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma alanındaki filmlerden oluşan bir film seçkisi de izlenebilecek. Sergi kapsamındaki diğer yapıtlar ve sunumlar, kuratörün belirleyeceği kavramsal çerçeve ve seçimleri doğrultusunda şekillenecek.

Sergi Künyesi:

Mekan: İstanbul Modern Sanat Müzesi
Açılış Tarihi: 18 Ekim 2016
Sergi Küratörü: Ulrike Brandi, Almanya
Kuratör Asistanı: Tülay Özmüs, UBL, Almanya
Proje Koordinatörü: Özlem Yalım, TEPTA Stratejik Marka Direktörü

Katılımcılar:

Melkan Gürsel, mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Murat Tabanlıoğlu, mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Emre Arolat, mimar, EAA
Bilgehan Şenel, mimar
Önder Kaya, mimar, Öncüoğlu Mimarlık
Tanju Özelgin, tasarımcı, TO Studio
Willam Brand, heykel sanatçısı-tasarımcı, Brand van Egmond, Hollanda
Enzo Catellani, sanatçı, Catellani & Smith, İtalya
Refik Anadol, medya sanatçısı, Amerika
Aqua Creations, İsrail
Lasvit, Çek Cumhuriyeti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir