Close

22/08/2016

TEPTA’nın 25. yılına özel sergi: “Gündüz, Işık, Gece”

teptaofisTEPTA aydınlatmanın 25. yılı kutlamaları adına özel olarak hazırlanan sergi, 18 Ekim 2016-22 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gösterime sunulacak. Serginin kuratörlüğünü aydınlatma alanının öncü isimlerinden, UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brand üstlenecek.

Brandi’nin farklı saatler ve hava şartları altındaki ışıkları ile değişerek bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği sergi için davetli katılımcıların “doğal ışık” kavramına yoğunlaşması istendi. Küratörün çağrı metninde yer alan konsept, katılımcıların “doğal ışığı” yeniden düşünerek yorumlamalarına olanak sağladı. Metinden bir alıntı ise şöyle: “Doğanın ışığı bizim günlerimize, gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder. Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim? Doğal ışığı taklit etmekten değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.”

teptaofis2Bu sergi, belirtilen kavramsal metin çerçevesinde şekillenen ve TEPTA’nın 25. yılına özel olarak tasarlanarak üretilen aydınlatma odaklı özgün işlerden; “çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden” oluşuyor. Eserleri hayata geçiren mimar, tasarımcı ve sanatçılar ile iş birliğinde bulundukları firmalar şöyle:

Tasarımlarında başta ipek olmak üzere tekstil malzemesini yenilikçi bir anlayış ve şiirsel bir estetik ile sunan Aqua firması ile mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu birlikte çalıştı.

Çek topraklarının geleneksel cam işçiliğini çağdaş yorumlarla buluşturarak dünya çapında büyük ün kazanan Lasvit firması ile mimar Emre Arolat iş birliğinde bulundu.

Tasarımcı Tanju Özelgin, cam üretiminin sınırlarını zorlayan tasarımı ile, mimar Önder Kaya ışık kaynağına dikkat çeken nesnesi ile ve mimar Bilgehan Şenel de, İstanbul’un kentsel gelişimine, inşaat yoğunluğuna odaklanan yerleştirmesi ile TEPTA markası için özel işler yarattı.

Hollanda’dan Brand van Egmond adına mimar William Brand ve Catellani & Smith adına, İtalyan sanatçı Enzo Catellani de ışık nesneleri ve yerleştirmeleri ile sergide yer alıyorlar.

Davetli sanatçılardan biri çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol. Anadol’un ışık ile algoritmayı birleştiren bir yerleştirmesi davetlilere sunulacak. Diğer sanatçı ise, iGuzzini firması ile iş birliğinde bir ışık nesnesine imza atan sahne tasarımcısı Christine Brandi.

Sergi süresince sergi katılımcıları ile gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma alanındaki filmlerden oluşan bir film gösterimi programı da izlenebilecek. Film programı 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema programı kapsamında izleyicilerle buluşacak.

TEPTA Aydınlatma 25. yılı onuruna sergi eserlerini de içeren bir de kitap hazırlıyor. Grafik tasarımı Yeşim Demir tarafından gerçekleştirilen bu kitapta, eserlerin tasarım süreçlerinin yanı sıra, farklı mimar ve tasarımcıların aydınlatma alanındaki yazılarına da yer verilerek bu alanda bir kaynak eser oluşturulması hedeflendi.

Hazırlıkları 10 ay boyunca sürdürülen bu sergi İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mekân desteği ile gerçekleştiriliyor.

Küratör hakkında:

1957 doğumlu olan Brandi, Hamburg’da başta Dieter Rams gibi öncülerden ders almış bir endüstriyel tasarımcı. Londra ve Rotterdam gibi kentlerin aydınlatma master planları, British Museum, Hamburg Filarmonisi, Mercedes-Benz Museum gerçekleştirdiği aydınlatma projelerinden birkaçı. Halen kendi şirketinde yöneticilik yapan, bir yandan da kurucusu olduğu aydınlatma enstitüsünde dersler veren Brandi, kendi alanında öncü bir figür.

www.brandi-institute.com
www.ulrike-brandi.de

Sergi Künyesi:

Mekân: İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul
Açılış Tarihi: 18 Ekim 2016
Sergi Küratörü: Ulrike Brandi, Almanya
Kuratör Asistanı: Tülay Özmüs, UBL, Almanya
Proje Koordinatörü: Özlem Yalım, TEPTA Stratejik Marka Direktörü

Katılımcılar:

Melkan Gürsel, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Murat Tabanlıoğlu, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Emre Arolat, Mimar, EAA
Bilgehan Şenel, Mimar
Önder Kaya, Mimar, Öncüoğlu Mimarlık
Tanju Özelgin, Tasarımcı, TO Studio
William Brand, Mimar, Brand van Egmond, Hollanda
Enzo Catellani, Sanatçı, Catellani & Smith, İtalya
Refik Anadol, Medya Sanatçısı, Amerika
Christine Brandi, Sahne Tasarımcısı, Avusturya
Aqua Creations, İsrail
Lasvit, Çek Cumhuriyeti
iGuzzini, İtalya
Catellani & Smith, İtalya
Brand van Egmond, Hollanda

www.tepta.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir