Close

23 December 2014

Olafur Eliasson’ın “Contact” (Temas) Sergisi

Contact1Olafur Eliasson, yeni açılan ve Frank Gehry tararından tasarlanan Paris’teki Louis Vuitton Vakfı’nda inşa edilmiş alanlar ve optik cihazlardan oluşan yeni bir “kozmos” yani evren yarattı.

Contact adı verilen çoklu-odalı sürükleyici enstelasyonda; izleyiciler dokunabildikleri bir göktaşı ile maceralarına başlıyor. Daha sonra, geçit boyunca zımpara kağıdı ile kaplanmış hareket eden gölge ve geometrik şekillerin olduğu odaya giriyorlar. Bu alan tek bir ufuk çizgisi tarafından aydınlatılmış. Sonrasında kara deliği görüyorlar ve güneşi izleyen bir çatıda gezileri son buluyor. Eliasson’ın bu projesi Louis Vuitton Vakfı’nda gösterilen ilk ilk çağdaş sanat sergisi olma özelliğine de sahip.

Sanatçı sergisi hakkında yaptığı basın açıklamasında şunları ifade ediyor: “Benim sergim hislerimizin, bilgimizin, hayal gücümüzün ve beklentilerimizin en ucunda ne yattığını işaret ediyor. Bu bir ufuk çizgisinin, her birimiz için, bilinmeyenden bilineni ayırması demek.” Eliasson yıllar içinde sanat ve bilim arasındaki şiirsel bağlantıyı araştırdı. Bu bağlamda devasa bir buz enstelasyonu, grafiti sanatı ile dijital bir ay manzarası gibi çalışmalar yaptı. Contact ile ise Eliasson, kendi algısının dışa vurumu ile çalışmalarına devam etmiş oluyor.

Eliasson, çalışmasını Frank Gehry’nin güçlü mimari vizyonunun etrafında şekillendirmiş. Sanatçı: “Gehly oldukça yüksek prensipler izlerken ben basit geometri kullanmayı tercih ettim. Bu da sonuç olarak çalışmamı daha basit şekillere doğru yöneltti ve serginin geometrik bir metronom olmasını sağladı.”

Contact, Şubat 2015’e kadar ziyaret edilebilecek.

Fotoğraflar: Iwan Baan

Haber kaynağı: http://thecreatorsproject.vice.com/blog/make-contact-with-olafur-eliassons-cosmic-new-exhibition

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *