Close

20/01/2015

Olgoj Chorchoj’un tasarımları Light Infusion ile “dönüşüyor”

LightInfusion1Sanatçı Jiří Černický, Olgoj Chorchoj stüdyosunun tasarımcıları Michal Froňk ve Jan Němečk Prag’daki Dvorak Sec Galeri’de yer alan “Light Infusion” sergisi için güçlerini birleştirdiler.

Sergi; tasarımcıların var olan aydınlatma parçalarının Çek Cumhuriyeti’nin en üretken konsept sanatçıları tarafından nasıl farklı bir hale getirildiğini ortaya çıkarıyor. Neonlar, geleneksel lambalar, şamdanlar ve video aydınlatmalarına kadar ışığın farklı formları; tasarımcılardan sanatçılardan ve elbette sonuç olarak izleyicilerden birçok mesaj iletiyor.

LightInfusion2Bu sergi fikri Olgoj Chorchoj stüdyosunun 2003 yılında içinde flüoresan lambalar olan cam boru aydınlatma koleksiyonunda ortaya çıkmış. Bu koleksiyondaki seride yer alan aynı minimal ve endüstriyel aydınlatma parçaları, bugünkü şovun temel taşlarını oluşturmuş.

Froněk: “Jiří Černický’i uzun zamandır tanıyoruz ve biz her zaman özel bir çalışma üzerinde birlikte iş birliği yapmak istedik. Sergimiz ise bu iş birliği fikrimizin ilk sonucu oldu. Ayrıca daha fazlasını da gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuşuyor. 1990 yılında kurulan Olgoj Chorchoj stüdyosu genellikle cam ve mobilyadan parçalar yaratıyor ancak zaman zaman kamu mimarisi ve enstalasyonlar üzerinde de çalışıyor. Stüdyo konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Kimi zaman daha sanatsal projeler gerçekleştiriyoruz ama Light Infusion bu anlamda yaptığımız en büyük proje”.

LightInfusion3Černický’nin çalışması genellikle kavramsal sanat, dijital teknolojiler ve klasik çalışmayı resim ve heykel ile kaynaştırıyor. Böylelikle büyük bir skalada enstalasyonlar, videolar, montaj resimler yaratabiliyor. Sanatçı tüm bu teknikleri Light Infusion’da da kullanmış. Sergideki önemli eserleri arasında tek bir cam tüpte küçük bir video gösterisinin birleştirilmiş hali bulunuyor. Her video farklı tipte aydınlatma gösteriyor. Diğer parçalarla ikinci el lambaları, mumları kaynaştıran sanatçı böylelikle teknoloji-gelenek, gerçek ve yapay aydınlatma arasında bir kontrast yaratmış. Sergiyi Froněk şöyle özetliyor: “Biz bu minimalist parçaları geliştirdik ve Jiří yepyeni anlam- fonksiyon katarak onlara yeni bir sanatsal değer kazandırdı.”

LightInfusion4Light Infusion Dvorak Sec Galerisi’nde 29 Ocak’a kadar görülebilecek.

Haber kaynağı: http://coolhunting.com/culture/light-infusion-at-dvorak-sec-gallery-prague

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir