Close

28/10/2016

Mimarlığın ışık ve ses hali

hassergi1HAS Mimarlık’ın 30. yılı kapsamında düzenlediği görsel ve işitsel deneyim sergisi 2-13 Kasım 2016 tarihlerinde MSGSÜ Tophane-i Amire KSM, Tek Kubbe Salonu’nda gösterime açılıyor. Mimarlık ve medya sanatları alanlarında etkileşimli mekânsal bir deneyim sunmayı hedefleyen sergi, 3. Istanbul Tasarım Bienali “yaratıcı mahalleler” programı kapsamında sanat severlerle buluşacak.

Nohlab ve Buşra Tunç’un mekâna özgü tasarım-dijital teknolojilerin kesişiminde kurguladığı bu görsel-işitsel performans; Tophane-i Amire tek kubbe salonunun atmosferiyle, güncel arasında bir diyalog oluşturmayı amaçlıyor. Böylelikle mekânın kuvvetli mimari bir unsuru olan kubbenin ses ve imgeyle birlikte yeniden yorumlanmasıyla katılımcıyı kuşatan, mimari açıdan alışılmadık bir deneyim ortaya çıkıyor.

Tarihi kubbeyi yeniden yorumlayan sergi için, tarihi mekânı odak noktasına alarak, teknolojinin sunduğu olanaklarla yeni bir mekânsal algı yaratma düşüncesi, mimari ile medya sanatının birlikte ele alınmasını gerektiriyordu. Bu nedenle, mimarlar ve sanatçılar tasarım sürecinin her anında etkileşim içinde çalıştılar.

Sergi Künyesi:

Mekan ve İçerik Tasarımı: NOHlab, Buşra Tunç
Danışman: Pelin Derviş
Sayısal Tasarım: Veysel Açıkel
Grafik Tasarım: Ali Emre Doğramacı
Animasyon Tasarımı: Necmi Deniz Akıncı
Ses Tasarımı: Giray Gürkal
Teknik Prodüksiyon: Visio-vox
Kurulum Desteği: Sergen Tertemiz
Asistanlar: Taylan Karabaş, Furkan Ruşen, Beste Soybilge
Teşekkür: DECOL, Yüksek İşler, Asvill Yapı, Bülent Tuncay, Engin Altıntaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir