Close

28/03/2016

2015 Işık Yılı anısına “Işık-Mekân-İnsan” temalı fotoğraf sergisi ve ödül töreni

ATMKFotoYUNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı (International Year of Light) kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasının ödül töreni 14 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu üyesi olarak faaliyetlerini sürdüren Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) iş birliğiyle “UNESCO
2015 Uluslararası Işık Yılı” kapsamında 30 Aralık 2015-8 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Işık-Mekân-İnsan” temalı fotoğraf yarışmasının ödül töreni İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule Büyük Meclis Salonu’nda saat 17.00’de yapılacak.

“UNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı”nın amacı, ışık konusundaki farkındalığı arttırmak, ışığın hayatımızdaki önemine vurgu yapmak, doğru aydınlatma konusunda toplumu bilinçlendirmekti. Bu noktadan hareketle Uluslararası Işık Yılı’nın izlerinin 2016’ya fotoğraf sanatı aracılığı ile aktarılacağı, belge niteliğindeki eserlerin toplumla paylaşılacağı sergi ise, 14-27 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerine açık olacak.

ATMK’nın düzenlediği bu etkinliğin gerçekleştirilmesine; Cemdağ ve Lamp83 “Diamond Sponsor”, TD Elektronik “Gold Sponsor”, Arlight, 5A, Elekon Enerji, Heper, İkizler, Niki, Optoled, Schreder ve Soonlight ise “Silver Sponsor” kategorilerinde destek verdi.

Farklı meslek gruplarından kişilerin yanı sıra üniversiteli gençlerin de yoğun ilgi gösterdiği Ulusal Fotoğraf Yarışması’na 5640 eser katıldı. Eserlerden şartnameye uygun olduğu belirlenen 5506 fotoğraf, ATMK Yönetim Kurulu ve TFSF temsilcilerinin yer aldığı seçici kurul tarafından incelendi. Fotoğraflar, teknik uygunlukları kadar, içeriklerinde yapay ışığın, bulunduğu yapının, mekânın, yüzeyin ya da çevrenin kullanım amacı, kullanıcıları, mimarisi, kent kimliği ile doğru yönde ilişki kurması, kalite ve anlam katması gibi farklı yönleri ile 15 Mart 2016 tarihinde değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenirken, bunların dışındaki 20 eser de sergilenmeye layık görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir