Close

18 September 2014

Boya yerine “ışıkla” resim yapmak…

PLDFlyBaku3Bugüne kadar sanatçılar kanvasın üzerine akrilik ya da yağlı boyalarla resimler yarattılar. Peki bir duvarın üzerine boyaların dışında başka bir yol kullanarak resim yapmak mümkün mü?

Azerbaycanlı sanatçı Rashad Alkabarov, ışığı ve gölgeyi kullanarak duvarların üzerinde harikulade resimler yaratıyor. Sanatçının “Fly to Baku” (Bakü’ye Uçuş) isimli enstelasyonu ise bu ışık sanatı için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Çalışma, teknolojiyi çok az dahil ederek, Azerbaycan sanatını son derece güzel ve açık bir şekilde temsil ediyor.

Renkli transparan plastik ögeler dizisi, kağıttan oklar gibi şekillendirilmiş ve odanın içinde beyaz duvarlar kullanılarak tavandan asılmış. Bu renkli şekiller kütlesi başlı başına kendisine baktıran bir çekiciliğe sahip. Işık açıldığında projeksiyon arka duvara yansıyor ve izleyiciye sahilde nefis bir kumsalı betimleyen adeta empresyonist bir resim sunuyor.

PLDFlyBaku1

Projektör transparan plastik ögelere odaklanıyor böylece renkli gölgeler duvarı adeta boyayabiliyor.Işık her şeyin gerçek güzelliğini ortaya çıkarır. Ve kesin olan bir şey var ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir…

PLDFlyBaku2

www.rashadalakbarov.com
www.flytobaku.com

Fotoğraflar: Yay Gallery
Haber kaynağı: https://pld-m.com/fly-to-baku-lichtbild/?lang=en

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *