Close

06/07/2015

Julien Salaud’ün UV boyalı takımyıldızları…

JulienSalaud1Oldukça etkileyici, ilham verici ve mistik… Fransız sanatçı Julien Salaud’ün takımyıldızlarına benzer iplik sanatı; doğa, mitolojiler, tarih öncesi mağara resimleri ve bir de lazerleri andıran sahneleri çağrıştırıyor.

JulienSalaud2Uçarken avlanan kuşların, taze su balığının, geyiğin, orman tanrısı ve bir insanın, ayıların poligonal temsilleri.

Sanatçının örümcek ağı benzeri takımyıldızı dünyası; UV boyası ile kaplanmış ipliklerle parlıyor. Bu iplikler sadece UV ışığının altında görünebiliyor. İplikler galerinin duvarları ve tavanına özel olarak konumlandırılmış gömülü çivilere düğümlenmiş durumdalar.

JulienSalud3Salaud, aynı zamanda, Fransa’nın Guayana bölgesinde “vahşi doğa üzerinde insan etkisi” isimli çalışmaya 10 yılını adamış eğitimli bir biyokimyacı.

JulienSalaud4Sanatçı sanat dünyası içine girdiğinde ise sanat ve bilim artık onun için uyumlu olmamış. Ancak vahşi doğa onun gravürlerinin, çizimlerinin, heykellerinin ilham perisi olmaya devam etmiş. Bu yaratımlarını, Ernst Cassier’in tasarımlarında insanoğlunu hayvansal bir sembolizmle anlatması gibi, semboller ve anlamlarıyla tariflemeye çalışmış.

JulienSalaud5Salaud’ün sadece karanlıkta izlenebilen hayaller ve gerçeklik arasındaki “alacakaranlık bölgesi”, Herzliya Çağdaş Sanat Müzesi’nde, sanatçının kendisinin düzenlediği bir derste üretildi. İsrailli sanat okulu mezunları ve müzenin eğitim kadrosundan seçilmiş sanatçılar da çalışmada yer aldı.

JulienSalaud6

Haber: Kindra Cooper
Fotoğraflar: My Modernment

Haber kaynağı:
http://blog.archpaper.com/2015/06/french-artist-julien-salaud-creates-enchanting-constellations-thread-coated-uv-paint/#.VZZzcxvtmkq

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir