Close

13/06/2014

Sadece bir saatliğine ışıklarınızı kapatın: Daylight Hour Projesi

PrintBirçok ofis ihtiyaç duymadıkları zamanlarda bile ışıklarını açık bırakıyor. Oysa ofislerde dış duvarlara yakın alanlar genellikle, suni aydınlatmanın yardımı olmadan çalışmaya yeterli olacak miktarda ışık alıyor.

Buna rağmen bizler sıklıkla ışıkları açık bırakıyoruz. Bu kritik bir konu çünkü yazın öğleden sonraları gibi gün ışığının en çok bulunduğu zamanlar, enerji talebimizin en yüksek olduğu zamana denk geliyor. Yüksek enerji tüketimi hem pahalı ve hem de global iklime en çok zarar veren olgu . En son çalışmamız Let There Be Daylight’da (Bırak Gün Işığı Olsun) mekân sahipleri ve kiracılar gün ışığına duyarlı aydınlatma sistemlerini kullandıkları takdirde her yıl 70 milyon dolar tasarruf edebileceklerini ortaya çıkarıyor. Ayrıca gün ışığı dengeli mekânlar, genellikle zaman geçirmesi en keyifli yerlerdir. Çalışmalar şunu öneriyor; bu tip alanlar sağlığımıza ve iyi hissetmemize yardımcı oluyor, üretkenliği geliştiriyor, işe devamsızlığı azaltıyor. Aydınlatma kontrol sistemlerinin çeşitliliği; suni ışık seviyelerini azaltarak gün ışığının varlığına duyarlı sistemleri de mümkün kılıyor. Ancak bu sistemler standart değil.

Gün ışığının varlığını göstermek ve bu konuya dikkat çekmek için Green Light New York “Daylight Hour” (Gün Işığı Saati) isimli bir etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikte iş gününüzde, sadece bir saat, gün ışığı alan yerlerde aydınlatmaları kapatıyorsunuz. Green Light bu proje kapsamında katılımcıları takip edecek, onların katılımlarını, çabalarını duyuracak ve bu bir saatlik etkinlikte elde edilen enerji tasarrufunu ölçerek etkisini vurgulamak için ölçümleri halka duyuracak. Bu aktivite bir çeşit sıçrama tahtası gibi hareket edecek. Gün ışığı alan ofislerde var olan strateji ve teknolojilerdeki programları ve diğer kaynakları birbiri ardına iletecek.

Daylight Hour projesi katılımınızda karşılaşacağınız sorular:

  • Şirketinizin ismi nedir?
  • Bina sahibi ya da kiracı mısınız?
  • Daylight Hour elçisinin iletişim bilgisi
  • Katılacak olan alanların ölçümü
  • Aydınlatma sistemlerinin kısa tanımı

Kayıt yaptıranlardan aynı zamanda katılımlarını duyurmak için mekânlarının gün ışığı gören alanlarının fotoğraflarını facebook ve twitter’da paylaşmaları istenecek. Katılımcılar #DaylightHour hashtag’ini kullanabilecekler.

En başarılı Daylight Hour Katılımcıları ödülleri:

  • En etkili geniş mekân
  • En yaratıcı fotoğraf
  • En iyi sosyal medya yazıları

Tarih: 20 Haziran 12:00-13:00

Daylight Hour projesine sponsor olmak için: [email protected]
Etkinliğe kayıt için: https://www.eventbrite.com/e/daylight-hour-tickets-11647926261

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir