Close

17 August 2017

Sadece yürüyerek bir kenti aydınlatabilirsiniz

Teknoloji şirketi Pavegen, Londra Batı Ucu’nda (West End of London) kinetik zemin levhaları kullanarak dünyanın ilk, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren akıllı yolunu yarattı. Yayaların adımlarını enerjiye dönüştüren sistem, şirketin daha önce Washington DC ve Rio de Jeneiro’da kullandığı sistemden (bir futbol sahası zemini için kullandıkları panel sistemlerden) daha farklı: Kullanıcılara ürettikleri enerji miktarıyla ilgili bilgiler veren döşemeler interaktif tasarımıyla yaya popülasyonunu arttırmayı hedefliyor.

Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistem kolay uygulanabilir modüler parçalardan oluşuyor. Yaya hareketlerini gün ışığı azaldığında çalışan zemin ve sokak aydınlatmalarına dönüştüren proje, global ölçekte enerji tüketimini azaltmak için uygulamayı yaymayı amaçlıyor.

 

Haber: Gupse Korkmaz
Haber kaynağı: http://kot0.com/sadece-yuruyerek-bir-kenti-aydinlatabilirsiniz/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *