Close

24/04/2017

İçeride ve Dışarıda: Chevalier’in Yapay Cenneti

Artificial Paradise yani Yapay Cennet Miguel Chevalier’in Domaine de Chaumont-sur-Loire’daki park için yaptığı oldukça özel, çoklu duyusal bir sanat çalışması. Bu çalışmaya Jacopo Baboni’nin orijinal müziği de eşlik ediyor.

Tahtadan yapılmış, holografk filmlerle kaplanmış yarı eliptik mimari, güneşin altında 12 metre ve 39ft çapında devasa bir böcek gibi parlıyor. Mimari, ışığa göre, spektrumdaki tüm renkleri kucaklıyor ve ziyaretçileri kendisine çekiyor.

İnsanlar, bir saniyede keşfettikleri 8m/26.24ft çapındaki 360° yansıtılan dijital bir bahçede jeodezik bir kubbede karşılanıyor. Halk gerçekliği tam da bu noktada terk ediyor ve tüm duyuların uyandığı bu eşsiz dalış deneyiminin tadını çıkartıyor. Bu sanal bahçe, doğa ve sanat arasındaki bağlantıya dair akıllardaki soruya şiirsel bir yolun varlığını da ortaya çıkartıyor. 1990’ların sonunda ortaya çıkan bir yaklaşıma göre yorumlayacak olursak; bu sanat çalışması bitkiler krallığının gözlenmesi ve dijital evrene onun hayali geçişine dayanıyor.

Çalışmadaki bitkiler ve çiçekler; yer seviyesindeki bitki örtüsünü hatırlatan farklı ağaçların karışımı, yeşillik, meyve suları ve çiçek türlerinden ilham almış. Bu doğa, süresiz bir şekilde, bazen realist bazen soyut formlarla kendisini ortaya çıkarıyor. Bitkiler rastgele ortaya çıkıyor, insanların gözünde kaybolmadan önce büyüyorlar. Chevalier’in sanat eserinde bahçe; Jacopo Baboni Schilingi’nin müziği sayesinde kendisini yeniliyor ve sürekli olarak kendisini dönüştürüyor.

Bu dijital dünyanın uzaklık ve yakınlık vizyonumuzu yeniden tasarladığı yarı eliptik bir mimarinin merkezine daldırılmak; bir çeşit sonsuzluğa açılmak gibi. Bitkiler gizemli “bitkisel bir bale” oyunundaymışsınız gibi birbirine dolaşıyor, iç içe geçiyor ve dönüyorlar. Bu yumuşak dans bahçenin çizgilerini belirliyor ve tıpkı mikrokozmos gibi sanki hayatın, güzelliğin yok oluşunu özetliyor…

Projeye katılanlar:

Yazılım: Claude Micheli
Teknik prodüksiyon: Voxels Productions
Domaine de Chaumont-sur-Loire
41150 Chaumont-sur-Loire
Projenin sergilenme süresi: 1 Nisan 2017-2 Kasım 2017

Katkıda bulunanlar:

Claire and François Durand-Ruel,
Danièle Kapel-Marcovic /President of Fondation Villa Datris,
Brigitte Lescure ve Emmanuel d’André,
Antoine Wargny/Wargny Assurances,
Lélia Mordoch/Galerie Lélia Mordoch-Paris/Miami,
Nicolas Gaudelet/Voxels Productions

www.domaine-chaumont.fr
www.miguel-chevalier.com

Haber: Claude Mossessian
Haber kaynağı: http://www.illumni.co/inout-artificial-paradise-by-miguel-chevalier/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir