Close

07/12/2015

Chevalier’in takım yıldızlar evreni: “Dear World…Yours”

DearW4King’s College Şapeli’nde Cambridge Üniversitesi tarafından düzenlenen bağış kampanyası etkinliğine Artichoke, Miguel Chevalier’i davet etti. Sanatçıdan hem üniversitenin mezunları hem de bilinen profesörler olan; Sir lan Mckellen, Profesör Chistopher Dobson, Profesör Carol Brayne ve Sir David Attenborough gibi isimlerin konuşmasına eşlik etmesi için bir dizi sürükleyici projeksiyon serisi yaratması istendi.

Etkinlik daha önceden duyurulmamış bir sürprizle noktalandı: Kara delikler çalışmasıyla tanınan dünyaca ünlü Fizisyen Stephen Hawking’in görünmesiyle…

Bu etkinlikle Cambridge Üniversitesi, şapel içinde sanat çalışması yapması adına bir sanatçıyı ilk kez davet etmiş oldu.

DearW3Etkinlik için Miguel Chevalier, gerçek zamanda ortaya çıkan ve kendi “dijital” dilini, Akademik Mükemmellik, Sağlık, Afrika, Biyoloji, Noribilim, Fizik, Biyoteknolojiler gibi geniş alandaki başlıkların ilüstrasyonunu yapmak ve yorumlamak adına kullanan, farklı grafik evrenler tasarladı.

Bu renkli yaşayan evren devamlı olarak yenileniyordu. Her şey yüzüyor, dallanıyor, bir görünüp bir kayboluyor ve her defasında başka bir şeye dönüşüyordu. Işığın renkli çizgileri insanın gözünün önünde zihinsel manzaralar çiziyordu.

Chevalier, Stephen Hawking’in kara delikler hakkındaki araştırmasının illüstrasyonunu yapmak için binlerce takım yıldızından oluşan, ziyaretçileri mistik bir evrenin içine çeken sürükleyici bir atmosfer tasarladı. Her bir projeksiyon, aynı ruhla, ziyaretçileri bilimin spiritüellikle buluştuğu sihirli ve şiirsel bir atmosfere doğru çekti.

Bu özel enstalasyon, ışık sayesinde, şapelin 16. yüzyıla ait mimarisini ve İngiliz Perpendicular (Dik) Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden olan katedralin fan tonozlarını vurguluyordu. Dijital enstalasyonun yumuşak ışığı ve renklerin zenginliği, vitraylı pencerelerden gelen ışıkla rezonans halinde idi. Entalasyon insanın gözünün önünde binaya adeta “can” veriyor ve beklenmedik görsel bir deneyim yaratıyordu.

Bu dijital enstalasyon, Cambridge Üniversitesi’nin açık-fikirli bakış açısı ve bilimsel araştırmaya verdikleri değer anlamında adeta bir kutlama.

Projeye katılanlar:

Film: Claude Mossessian © Claude Mossessian
Miguel CHEVALIER Dear World… Yours,
Cambridge Immersive Projection King’s College Chapel, Cambridge
Kuratörler: Helen Marriage and Bill Gee / Artichoke Trust
Kampanya: Johnson Banks
Cambridge Geliştirme ve Mezun İlişkileri tarafından, 16-18 ekim 2015 tarihlerinde yaptırıldı. Teknik prodüksiyon: Voxels Productions
Software: Cyrille Henry and Antoine Villeret http://www.miguel-chevalier.com

http://www.claude-mossessian.com
http://www.illumni.co/dear-world-yours-immersive-projection-by-miguel-chevalier/#sthash.pf7ncA1p.dpuf

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/dear-world-yours-immersive-projection-by-miguel-chevalier/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir