Close

25/11/2016

Londra’da (İngiltere) minyatür ölçekte Osmo, evreni yansıtan kubbe

minyatur1Gökyüzünün açık olduğu geceler, doğa yıldızların tüm güzelliğini göz önüne serer. Pırlanta gibi ışıldarlar ve çevremizi önemsizmiş gibi algılatırlar. Büyük kentlerde bu tür nefes kesici yıldızlı gökyüzü görüntüsü çok zor algılanır. Yansımalar yapan şişirilebilir bir kubbeden oluşan Loop.pH tasarımcıları tarafından geliştirilen uygulama “Osmo”, yıldızlı gökyüzü görüntüsünü Londra’da deneyimleme imkanı sundu. Tasarıma göre ziyaretçiler rahatlatıcı bir ses eşliğinde evren deneyimine dalacaklardı. İngiltere’nin Londra kentindeki Light Night Canning Town Sanat-Işık Etkinliği kapsamında uygulanan enstalasyon, Hochstrasse A13’e kuruldu. Etkinlik “Ateş ve Yıldızlar” sloganı altında gerçekleştirildi.

minyatur2Kubbenin 10 metre yükseklikteki tavanı, yansımalı biaksiyal düzende yerleştirilmiş polyesterden yapılmış folyodan oluşan, genelde uzay yolculuğu için uzay donanımında kullanılan yamalı dokuyu andırıyor. Gerçek bir yıldız kartı örnek alınarak lazer noktacıkları folyo üzerine projekte ediliyor. Zemine yerleştirilen LED lambalar mavi bir ortam oluşturuyor. Nefes kesici ışık yansımaları ise kubbenin iç kısmında evrenin görüntüsünü oluşturuyor. Rahatlatıcı tınılar ile gerçek örneğe göre, gerçek yaşamda gibi eşsiz ve sakin bir ortam yaratılıyor.

minyatur3Projeye katılanlar:

İşveren: The Brick Box, Light Night Canning Town / İngiltere etkinliğinin organizatörü, International Association of Lighting Designers tarafından destekli
Sanat enstalasyonu: Loop.pH – Rachel Wingfield, Mathias Gmachl, Federica Tedeschi, Wil Cook, Dario Fiorin, James Fox, Oli Manning, Dalma Kadochsa, Lucy Kent, Bunnie Liu, Trang Phan, Ursula Rae, Karla Torio Rivera, Alejandro Romero.
Fotoğraflar: Loop.pH; www.loop.pH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir