Close

16/09/2016

Nefes kesici ışık ortamı ve renkleri

leipzigAlmanya’nın Leipzig kentinde 360 derece görüntülü Büyük Bariyer Resifi…

leipzig3
Büyük Bariyer Resifi eşsiz bir yer altı eko sistemi ve dünyanın en önemli doğa formasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Mimar ve sanatçı Yadegar Asisis dünyanın en büyük mercan resifinin 360 derecelik görüntüsü ile Almanya’nın Leipzig kentindeki Panometre binasında (eski gaz deposu) ideal bir doğa ortamı yaratıyor. Avustralya’nn Queensland sahilindeki bu doğa görüntüsü 1:1 ölçekte tüm yapısı ile eşsiz su altı dünyasını gösteriyor. Büyük Bariyer Resifi’nin tür çeşitliliği tüm ayrıntıları ile algılanabiliyor.

Ziyaretçi denizin altındaki bu dünyayı tüm büyüleyici renkleri ve değişen ışık ortamları ile izleyebiliyor. Reef Check vakfından deniz biyoloğu Dr. Moshira Hassan ve Viyana (Avusturya) Üniversitesi’nden Yüksek Lisanslı Biyolog Mirko Wölfling projeye önemli katkılar sundular. Belçikalı besteci Eric Babak’ın proje için yapmış olduğu kompozisyon ise çalışmanın gece ve gündüz görüntüsünü tamamlıyor.

leipzig2
Panorama için yaklaşık 3.500 m2’lik bir görüntü alanında 50.000 resim kullanılmış. Bunlar 37 kumaş zemine basılmış. Projede panorama için özel olarak konfigüre edilen LED projektörleri kullanılmış. Tüm projektörler Panorama’nın ortasında bulunan “İzleme kulesinde” yer alan teknik donanıma monte edilmiş. Işık sahneleri gündüz ve gece görüntülerine uygun olarak değişiyor. Gece ışık sahneleri ayrıca Panorama kumaşına aktarılan UV renkleri UV ışığı ile aydınlatılıyor. Sanatçının doğanın karmaşık ilişkilerine hâkim ve hayran olması projenin başarısını sağlıyor. Bu yoğunlukta gerçek bir örnekte deneyimlenemeyecek bir doğa oyunu sunuluyor. Sergi Ocak 2017 yılına kadar sürecek.

Projeye katılanlar:

Panorama tasarımı: Yadegar Asisi; www.asisi.de
Sergi: Mathias Thiel
Danışmanlar: Dr. Moshira Hassan ve Dipl.-Biologe Mirko Wölfling
Panoramanın sesli kulisinin kompozisyonu: Eric Babak
Resim çekimleri/Destek: Ben Cropp (Belgesel yapımcısı ve dalgıç)
Fotoğraflar: Tom Schulze

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir