Close

15 September 2016

Neo klasik medya cephesi: Romanya’nın Bükreş kentinin merkezinde Mercure Oteli

mercure1Arhi Grubu’nun mimarları, Romanya’nın Bükreş kent merkezinde yer alan Mercure Otel’nin cephesine otelin çevresindeki mimari ve kültür ögelerini dahil ettiler. Binanın kemer biçimli pencereleri için hemen yakınından ilham alındı. Bunlar dikdörtgen pencereler ile karşılıklı bir oyun içinde. Işık ile çizilmiş periler, semboller ve neo klasik mimari ögelerle binanın ana cephesinde dev bir grafik “kolaj” oluşturuldu. Uygulama modern bir freski andırıyor.

mercure2 Mimari ve semboller Bükreş Athenäum (konser salonu) binası için bir saygı niteliğinde. Bina cephesinin ilham perileri Canta-cuzino Palast’daki George Enescu Müzesi’nin tavanından “aşağı doğru inen” bir çift ilham perisinden esinlenilmiş. George Enescu çok tanınmış bir Romen besteciydi. Her iki bina otelin yakınında. Ayrıca, otelin üzerine bulunduğu sokak da bestecinin adını taşıyor.

mercure3Asma cephe çok ince perfore edilmiş alüminyum plakalardan (CNC yöntemi ile üretilmiş) oluşuyor. Plakaların arkasına LED şeritleri yerleştirilmiş. Işık ve gölge ile binanın cephesinde etkileyici derinlikler oluşuyor.

Projeye katılanlar:

Mimarlar: Arhi Grup-George Mihalache, Bogdan Stoica; www.arhi-grup.ro
Taşıyıcı konstrüksiyonun planlaması: Zagaican Birou de Structuri
Cephe yapımı: Moldivars
Fotoğraflar: Cosmin Dragon

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *