Close

10/03/2017

Port LaDera Hotel, Alaçatı

Port LaDera Hotel, kendine özgü taş evleri, bitki örtüsü, doğal yapının en güzel yansıması dar sokakları ve tertemiz denizi ile aynı zamanda tüm dünyanın tanıdığı bir sörf merkezi olan Alaçatı’da yer alıyor.

“Yamaçtaki liman” anlamına gelen adını bulunduğu konumdan alan otel, bölgenin gelişimine önemli bir katkı sağlayan Alaçatı Marina’nın göz kamaştırıcı manzarasına kucak açıyor.

Projede bölgenin tarihi dokusu ile özdeşleşen detaylar ve tasarımdaki eklektik çizgi aydınlatma detayları ile bütünleştirilmiş. Tüm yapıda dimli LED aydınlatma elemanları kullanılarak enerji tasarrufu ön planda tutulmuş.

Yapının dış cephe ve peyzaj aydınlatmasında; marina manzarasına hakim, dinlendirici etkinin kesintisiz olarak devam etmesi amacıyla; gün batımı sonrasında mum ışığı atmosferi yaratacak şekilde, gizli aydınlatma elemanlarının kullanımı tercih edilmiş.

Çeşme’nin en önemli simgelerinden biri olan Ilıca Plajı’nın esintilerini taşıyan havuz bölümünde özel olarak uygulanan kumlu sıva dokusu lineer aydınlatma elemanları ile ortaya çıkartılmış. Bununla birlikte, yerel dokunun temsilcisi kayalar alttan aydınlatma elemanları ile vurgulanarak kumsal etkisi bir kez daha ön plana çıkartılmış.

Otelin teras katında ve bar bölümünde kullanılan hasır aydınlatmalar ise plaj kurgusunu tamamlayacak şekilde düşünülmüş.

Misafirleri yönlendirmek amacıyla kapı önlerinde kullanılan ve aynı zamanda oda numaralarına dikkat çeken fenerler diğer tarafta bir Fransız sokağı esintisi yaratmış.

Otele giriş yapıldığı andan itibaren dikkatleri çeken, yerel dokudan bağımsız, modern ve eklektik çizgiyi oluşturan tüm detaylar aydınlatma tasarımında da sürdürülmüş. Lobi bölümünde, yüksek tavanın yarattığı derinlik etkisini vurgulayacak şekilde, özel olarak tasarlanan ve üretilen, metal boyası ile bakır görünümü kazandırılan büyük boyutlu bir sarkıt aydınlatma tasarımla bütünleştirilmiş.

Otelin dinlenme ve restoran bölümü olarak planlanan ortak kullanım alanı farklı etkinliklere de imkan tanıyacak şekilde aydınlatılmış. Örneğin, kitap okumaya yönelik aydınlatma elemanları aynı zamanda bir resim sergisi düzenlemesine imkan tanıyacak, dimli aydınlatma elemanları ile kombinlenmiş. Bu tavır otelin genel eklektik çizgisine de atıf yapmış. Oda bölümlerinde kullanılan çarşaf takımlarının, kurumsal logonun ve baskılı objelerin tasarımına kadar, tüm detaylar hayata geçirilmiş. Tasarımcının vazgeçilmezi endüstriyel objeler mekânların tümünde maskülen-kütlesel vurguyu desteklerken, özellikle oda bölümlerinde dikkati çeken kıvrımlı detaylar feminen tarzın esnekliğini ve sıcaklığını yansıtmayı hedeflemiş.

Bu doğrultuda, oda bölümlerinde denize vurgu yapan bakır görünümlü sarkıt aydınlatmalar, son dönemin gözdesi beton aydınlatmalar, farklı dönemleri temsil eden avize ve abajurlarla kombinlenerek tasarımda bütünlük sağlanmış.

Projeye katılanlar:

Proje yeri: Alaçatı, Çeşme, İzmir
Mimari renovasyon, İç mimari, Peyzaj projesi: Unlimited Design – Selina Kazazoğlu
Aydınlatma tasarımı: Unlimited Design – Selina Kazazoğlu; www.unlimitedesign.net
Uygulanan ürünler: Light&Livinig,Tom Dixon ve özel üretim
Fotoğraflar: Kadir Aşnaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir