Close

20/08/2016

Modern ve “tarihi”: Fer Otel, İstanbul

NuruOsmaniyeMetin: Derya Duracalı Taşatan
Fotoğraf: Gürkan Akay

Fer Otel Nur-u Osmaniye, İstanbul’un önemli tarihi ve kültürel merkezlerinden Sultanahmet’te yer alıyor. Yapımı geçen sene tamamlanan, 56 yatak kapasitesine sahip otel, bulunduğu mekânın tarihini dokusuna saygılı kalarak, gerek aydınlatma gerekse mobilya seçimlerinde tasarım, rahatlık ve modernizmi ön planda tutan tarzıyla dikkat çekiyor.

NuruOsmaniye2Misafirleri ilk andan itibaren sıcak malzeme seçimiyle karşılayan otelin girişteki yüksek tavanında büyük boyutlu sarkıtlar kullanıldı. Devamında lobide alçı downlight ürünlerle birlikte tavana hareket katan ve mekâna yükseklik kazandırmayı amaçlayan özel aynalı dairesel armatürler tasarlandı. Lobide resepsiyonu vurgulayan dekoratif RGB ışıklı pano otel kurumsal renginde sabit olarak kurgulandı, mekânda bulunan lambader ve aplikler ile daha sıcak, ev ortamı gibi bir atmosfer yakalandı.

NuruOsmaniye5Projede odalarda genel aydınlatmanın tam olarak sağlanması öncelik hedef oldu. Bir yandan da misafirlerin göz konforu ön planda tutularak genel aydınlatma için gösterişten uzak, derin reflektörlü LED downlightlar seçildi. Odalarda Philippe Starck tasarımı yatak başı masa lambaları ve lambader ile ambiyans aydınlatması yapıldı. Yatak başı okuma ve çalışma masası için Ron Gilad tasarımı LED’li fonksiyonel dekoratif armatürler seçilerek otelin seçkin konsepti desteklendi.

NuruOsmaniye3Otel odalarının banyo içlerinde mevcut olan mozaik duvar, ön plana çıkarıldı. Mekânın genel aydınlatması ise IP korumalı derin reflektörlü downlightlar ve gizli ışıklar ile yapıldı.

Otelin her katından görünen atriumda misafirleri rahatsız etmeyecek ancak hacmi dolduracak, aynı zamanda altındaki mozaikleri ve suyu aydınlatarak mekânın tasarım detaylarına vurgu yapacak dekoratif sarkıtlar tercih edildi. Orta avlu zemininde kullanılan mozaikler suya dayanıklı LED armatürlerle aydınlatıldı.

NuruOsmaniye6Koridorlarda genel aydınlatma yerine oda kapılarına vurgu yapan kapı üstü LED spotlar ve tabloların aydınlatmasını ön plana çıkartmak amacı ile de haraketli LED spotlar kullanıldı. Genel aydınlatmaya katkıda bulunması için de oda kapılarının karşı duvarlarında gizli ışıklar kullanıldı. Asansörlerin olduğu koridorlarda ise, ahşap latalarla farklılaştırılmış duvarlarda latalar arasında up-down aplikler kullanılarak daha dekoratif bir aydınlatma sağlandı.

Çatı restoranda ahşap latalı tavanda derin reflektörlü özel tasarlanan LED spotlar ile genel aydınlatma yapıldı, masa üzerlerine ise mekâna uygun sarkıt ürünler kullanıldı.

NuruOsmaniye4Dış cephedeki tarihi doku lineer wallwasher armatürlerle aydınlatılırken, giriş kapısı ve üst hizasında cepheyi kaplayan metal ağ doku özel tasarlanan 4 yönlü, mesh arasına montajlı LED armatürlerle ön plana çıkartıldı.

Projeye katılanlar:

Mimari tasarım: Ertan Akıncı Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: Hera Aydınlatma – Derya Duracalı Taşıtan, Nihan Leyla Töl; www.heraaydinlatma.com

Uygulanan ürünler:

Mozaik 220V – (Flos / Moooi / Moltoluce / Egoluce / Luceplan); Prolux Aydınlatma; Lizera LED Aydınlatma; Crealux; Soraa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir