Close

18/03/2017

hepsiburada.com Operasyon Merkezi, Gebze

Metin: Didem Çarçak Erden

Ülke çapında tüketicileri, tedarikçileri ve aracıları ortak bir platformda birleştiren hepsiburada.com, aylık bazda 15 milyona ulaşan ziyaretçi sayısı, net 1 milyar TL’lik cirosu ile Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EEMEA) ve Rusya’yı kapsayan bölgede çok önemli bir e-ticaret şirketi konumunda. Doğan Online çatısı altında faaliyetlerini sürdüren firma, müşterilerine bebek bezinden kozmetik ürünlerine, cep telefonundan bilgisayara, dekorasyon ürünlerinden beyaz eşyaya kadar uzanan 30 farklı kategoride 500 binin üzerinde ürün sunuyor.

Gebze-Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 100,000 m2’lik operasyon merkezinde depolama, paketleme, dağıtım gibi birbiri ile bağlantılı çok sayıda karmaşık ve kritik operasyonun yönetiliyor. Tesiste, aydınlatmanın fonksiyonel süreçlere eşlik etmesi önemli bir tasarım kriteri. Hızlı ve hatasız operasyonların yapılması, görsel konfor ve performans bakımından doğru bir aydınlatma tekniği yaklaşımı ile mümkün. Çalışma alanlarında daha yüksek bir aydınlatma seviyesi ve ideal bir ışık dağılımı iş güvenliği ile ilgili riskleri en aza indiriyor. Bu yaklaşım ışığında merkezde, yüksek tavanlı depolama alanlarında Revoled Raf optik seçenekli ürünler, alçak tavanlı alanlarda Lina Etanj LED ışık kaynaklı ürünler tercih edildi. Özellikle raf aralarında, kullanılmayan alanlarda varlık sensörlü uygulamalar yapılarak aydınlatma kaynaklı enerji tüketiminin ciddi oranda azaltılması sağlandı.

100 kişi çalışma kapasiteli ofis alanlarında mimari; şeffaflık, izlenebilirlik, ticari hareketlilik, zamana karşı yarışan mal ve hizmet akışı gibi firmanın temel kavramlarından yola çıkılarak şekillendirildi.Aydınlatma, iç mekândaki bu dinamizmi hem görsel hem teknik açıdan destekliyor.

Bu projede çalışma grupları üzerinde kullanılan Linea LED armatürler, 4000K renk sıcaklığında homojen yayılmış aydınlatma sağlayarak; dengeli bir çalışma alanı yaratırken çalışanların da kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor. Resmiyetten arınmış dinlenme ve kafeterya alanlarında Linea LED armatürlerin, serbest düzende ve açılı yerleşimi sağlanarak dengeli ve davetkar ışıkla aydınlatılmış bölgeler oluşturuluyor.

Projede ayrıca, ofis alanı dışında kalan koridor ve geçiş alanlarında spot etkili Inue sıva üstü armatürler tercih edildi.

Projeye katılanlar:

İşveren: DOĞAN Online (D-Market Elektronik Hizmetler ve Tic. A.Ş.)
Mimari proje: CEM Mimarlık
Aydınlatma tasarımı EAE Aydınlatma – Rasih Sefa Atasoy; www.eaeaydinlatma.com

Uygulanan ürünler: Lina Etanj, Revoled Yüksek Tavan, Linea 70 Lineer Sistem, Frame Sarkıt, Inue Sıva Üstü, E-Spot Sıva Altı, Downled Sıva Altı, Cooled Sıva Altı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir