Close

01/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Bloomberg Avrupa Genel Merkezi, Londra – İngiltere

Tillotson Design Associates, mimar ve tasarımcıların ekip çalışması anlamında muhteşem bir örnek ortaya koydu.

Tillotson Design Associates’in İngiltere, Londra’daki Bloomberg Avrupa Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Başınızı kaldırıp bakın. Spiraller, girdaplar, yapraklar ve diğer doğa desenleri, Londra’daki Bloomberg Avrupa Genel Merkezi’nin ardında yatan tasarım ilkelerini oluşturuyor.

Çevreye duyarlı bir tasarımdan hareket eden binanın herhangi bir özelliğini seçip incelediğinizde hoş ve karmaşık kompozisyonlar bulacaksınız.

Jüriden birinin, “güzel bir yeniden tasavvur” diye andığı tavanı ele alalım.

İki milyon adet üç boyutlu metal yaprak, kesişme noktalarında 500.000’den fazla tekil LED barındırıyor.

Düşük parlaklığa sahip sistem, elektrik tüketimini en aza indirmek için düşük bir çıkışla kalibre edilirken yine de Bloomberg çalışanlarına çalışma alanı boyunca ideal 300 lüks parlaklık sağlıyor.

Mimarlar ile bu özelliğin yaratılması, akustikten sıcaklık kontrolüne, ek yansıtıcı aydınlatma eklemeye kadar birçok amaca hizmet eden bir unsurla sonuçlandı.

Jüri, bunu “mimarlık, mühendislik, iç mimari ve aydınlatma tasarımı arasındaki takım çalışmasına muhteşem bir örnek” olarak nitelendirdi.

En başından itibaren birden çok firma ile işe başlamak, aydınlatma tasarım ekibinin sağlam yaratıcı kurallar koymasını sağladı. Tillotson Design Associates ve diğerleri arasındaki ortaklık, şaheser bir binanın ortaya çıkmasını sağladı.

Bu plan, binanın kendi kendini aydınlatan canlı bir varlık; belki de ışığın, binanın iç yapısını oluşturan kesintisiz üç boyutlu bir döngü olan hipotrokoit rampadan yayıldığı hissini oluşturmak için aydınlatma katmanlarını akıllıca kullanıyor.

Alttaki iki kat, binanın büyükçe kumtaşı çerçevesinin önemli bir bileşeni olan ışıltılı, kenarlardan aydınlatılmış şeffaf dilimleri kullanıyor. Üst katların aydınlatması, zengin bronz ve kemer altı yüzeyli bir perimetre sisteminden oluşuyor.

Yükleniciler ve mimarlarla işbirliği içinde olan aydınlatma tasarımcıları, doğayı yansıtmak için ışık, ses ve sıcaklık unsurlarını katmanlayıp üst üste bindirerek, çevre ve sürekliliği kendi etiği olarak benimseyen bir işyeri oluşturdukları için her iki alanda da giriftlik çok önem taşıyor. Her bileşende kullanılan tüm eğrilerin katıksız hikayesi, tüm bina için değişmez bir motif ve tüm bina çapında var olan  sürdürülebilir aydınlatma tasarımı ile sürekli destekleniyor.

Işık akışı ve binanın şekli, bir zamanlar eski bir tapınağa da ev sahipliği yapmış olan bu bölgeden akan nehri yansıtıyor. Bloomberg Avrupa Genel Merkezi; tasarımcılar, mimarlar, mühendisler ve planlamacılara, tasarımın kapsamını gerçekten zorlamak ve şaşırtırken zevk veren bir bina meydana getirmek üzere işbirliği yapmaları için olanak tanındığında neler olacağını gösteriyor.

Projeya katılanlar:

Bloomberg Genel Merkezi, Londra

Aydınlatma tasarımı: Suzan Tillotson, IALD, Mitul Parekh, Erin Dreyfous, Sara McElroy, Krista Kennedy

Mimari: Norman Foster, Michael Jones, Kate Murphy, Simona Bencini, Owe Schoof

Entegre tavan tasarımı: Foster + Partners, Londra

Geliştirme: Stanhope

Peyzaj: Charles Funke Architect, Structural Engineer, AKT II

Fotoğraflar: © Aaron Hargreaves © Nigel Young © Hufton+Crowe © Tillotson Design Associates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir