Close

20/09/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: BPX Energy, Denver, Colorado – ABD

Stantec’in, Denver, Colorado ABD’deki BPX Energy aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Houston, Texas’tan Denver, Colorado’ya taşınan BPX Energy, çalışanlarının yeni genel merkezde rahat hissetmeleri için onlara evlerindeymiş duygusuyla birlikte bir tutarlılık duygusu da vermek istedi. Stantec’in görevi, binlerce çalışan için işyerini ev gibi hissettiren bir aydınlatma planı tasarlamaktı.

Bu amaca ulaşmak için, aydınlatma tasarımcıları, yükleniciler, mal sahibi ve iç mimarlardan oluşan çok disiplinli entegre bir tasarım ekibi kuruldu. Malzemelerin evdeymiş hissi uyandırması için samimi ve konforlu olması gerekiyordu. Çalışanların, günlerinin çoğunu ofiste geçireceğini bilen müşteri, tasarımcıların ve mimarların, çalışanların ruh halini yükseltmek için sterillik yerine bireyselliği hedeflemesini istedi.

Gizli aydınlatma çözümleri, mekânın doku ve malzemelerinin ön planda olmasını sağlıyor. Derinliği olan kovuklar, sirkülasyon ve kaçış alanlarının etrafındaki ters kovuklar ve çevre duvar pulları bina boyunca bulunabiliyor.

Aydınlatma tasarımı, çalışanlara hayatı kolaylaştıran konforlar sunuyor: basamaklarda ayak vuruşuyla çalışan aydınlatmalar, sıra altı oturma lambaları, merdivenlerde entegre tırabzan aydınlatması ve raf ve ada altı çalışma aydınlatması gibi. Aydınlatma, ihtiyaç duyduğunu fark eden çalışana göre sezgisel olarak ortaya çıkıp rahatlatıcı ve doğal bir his veriyor.

Jüri, “görevi görsel tasarıma bağlayarak”, ayrıntıya verilen önemin ve tasarımı yaşatan mekânın dikkatle ele alınan kullanımının altını çiziyor. Aydınlatma, özellikle birçok çalışanın birincil aydınlatma kaynağı olarak gün ışığını kullanacak olması nedeniyle ek bir destek görevi görüyor.

Parlak ve şenlikli alanlardan loş ve karamsar moddaki alanlara kadar farklı kullanıcı gereksinimlerine uyacak parlaklık düzeyleri ve mekân türleri ise son dokunuşu oluşturuyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: 
Rachel Fitzgerald, IALD, Leilani Nelson
, Stantec

İç mimari ve tasarım: Sarah McGarry
, Danielle Cacioppo
, My Do, Cara Smeltzer, Stantec

Genel yüklenici: Saunders Construction, Inc.

Elektrik yüklenicisi: Greiner Electric

Elektrik mühendisliği: Columbine Engineering

Makine ve tesisat mühendisliği: MTECH

İnşaat mühendisliği: Thornton Tomasetti

Fotoğraflar: © David Lauer Photography

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir