Close

04/11/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: KU Tıp Merkezi Sağlık Eğitim Binası, Kansas City, Kansas – ABD

Henderson Engineers tarafından gerçekleştirilen ABD, Kansas City, Kansas’taki KU Tıp Merkezi Sağlık Eğitim Binası aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi Sağlık Eğitim Binası’ndaki parlayan kiremit rengi perde, vücudun merkezini (burada bina yerine geçiyor), derinin iç kısmının görüntülerini çağrıştırıyor.

Binanın cam duvarlarının içinde perdeler, belirgin bir gece etkisi sağlayan güçlü bir araç haline geliyor. Henderson Engineers’ın aydınlatma tasarımcıları, şeffaflığı ve açık manzarayı korumak için aydınlatma armatürlerini cam kaplamaya, özel armatür muhafazasında entegre etti. 3500K ve 4000K renk sıcaklıklarındaki armatürlerin dikkatlice yerleştirilmesiyle, kontrast oluşturan kaburga benzeri şekiller gizli tesisattan ortaya çıkıyor.

Henderson Engineers’ın kurumsal bir bina için cesur tasarım tercihleri ve binayı üniversite kampüsü için ikonik bir geçit haline getiren, öğrencileri ve çalışanları karşılayan bir aydınlatma düzenine bağlı kalmaları jüri üyelerini oldukça etkiledi.

Yapının iç alanları, ortam bazlı lineer armatürleri kullanan birden fazla aydınlatma atmosferi içeriyor. Bu da parlak, enerjik sınıf alanlarına, sıcak ve samimi koridor köşelerine ve ana sirkülasyon yollarına uzanan incelikli yol gösterici ışıklara olanak tanıyor. Sıva üstü ayarlanabilir lambalar ve lambaderler, gerektiğinde ilave aydınlatma sağlayacak şekilde binada yer alıyor.

Bodrum kattaki odalardan, binayı kampüsün diğer bölümlerine bağlayan köprüye kadar her yere gün ışığı sağlamak için ayrıntılı çalışmalar yapılmış. Bodrum kattaki sınıflar, en az parlamayı sağlayacak şekilde, kuzeye bakan (bölgeye özel peyzaj özellikleri gibi şekillendirilmiş) üst pencerelerden  gün ışığı alıyor.

Köprünün batı cephesindeki sırçalaştırma ve doğu cephesindeki şeffaf camı içeren cam kaplama seçimi, gereksiz sıcağı engelleyerek optimum gün ışığı sağlıyor.

Aydınlatma tasarımının sıcaklığı ve detaylara gösterilen dikkat, kampüste iş birliği fikrine kaynaklık ederek binayı günün her saatinde tıbbi araştırmanın nefes alan, atan kalbi olarak merkeze yerleştiriyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Mark Hershman, IALD, Kim Ilhardt, Ginger Rucker, Lindsey Blackburn, Tate Betz

Mimari: CO Architects, Helix Architecture + Design

Fotoğraflar: © Bill Timmerman – Timmerman Photography

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir