Close

11/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Emerson Koleji Öğrenci Yemekhanesi, Boston – ABD

Cline Bettridge Bernstein Lighting Design, teatral köklerden yararlanarak modern ve yaratıcı bir tasarım projesine imza attı.

Cline Bettridge Bernstein Lighting Design‘ın ABD, Boston’daki Emerson Koleji Öğrenci Yemekhanesi için yaptığı aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Teatreal kökenli aydınlatma elemanlarının Emerson Koleji Öğrenci Yemekhanesi’ne yaydığı sıcaklık ve enerji, öğrencileri, personeli ve konukları prova yapmadan sosyalleşmeye kadar pek çok etkinliğe teşvik ediyor.

Cline Bettridge Bernstein Lighting Design ekibi, mekân genelinde bilinçli olarak seçtikleri dramatik ışık efektleriyle sanat okulunun etkileyici doğasını yansıtan, genç, modern ve yaratıcı bir ortam oluşturdu.

Alt kat ile üst kat arasında uzanan parlak, soyutlanmış sahne kemerleri, birleşik tek bir alan yaratıyor. Bu tasarım, sahne şeklini belirginleştirecek şekilde lineer asma lambaların sıralandığı lineer armatürler kullanan eski endüstriyel yapının kirişlerinde hayat buluyor.

Tavan seviyesinde, tiyatro uçuş sistemindeki vurgu ışıkları, kirişlerin arasına monte edilmiş teatral tepe spotlarını ve tuğlaları öne çıkararak yemekhane genelinde bir ritim oluşturuyor, ayrıca sıcak ve rahatlatıcı bir ışıltı vererek mekânın ilginç yapısını sergiliyor. Böylece öğrenciler, kendilerini sahnedeymiş gibi hayal ederek tiyatro çalışmalarına daha fazla konsantre olabiliyor.

İki kat arasındaki ışıl ışıl aydınlatılmış merdivenler ile çeperdeki şık duvar aplikleri, diğer tiyatro motifleri arasında yer alıyor. Tavan ve mekanik elemanlarla uyumlu ray sistemli armatürler, masalar için daha fazla aydınlatma sağlıyor.

Benzer şekilde, tasarımcılar daha önce de mekân genelinde kullanılan aplikleri ve dikey aydınlatmayı aynen tekrarladılar. Her efekt, ana oturma alanının hatlarını çağrıştırıyor.

Canlı aydınlatma efektleri, her iki katta da topluluk için alanlar yaratarak okulun performans ve sanatsal yönelimli doğasını saygıyla vurguluyor. Salonun kavisli büyük, özel armatürleri, hem yemekhanenin dikdörtgen ve lineer motifleriyle kontrast oluşturan hem de tüm performansların engin ve değişen tonlarını vurgulayan ışıltılı bir tavan kompozisyonu sunuyor.

Halkaların arasına gömülü, ışıklı kumaş tavan armatürleri, video yayını yapıyor. Aydınlatma programları renkler, desenler, empresyonist görüntüler, hatta dış mekân ortamları sunarak yeraltı seviyesindeki salona açık hava atmosferi kazandırıyor. Bu döşemeler ayrıca performans mekânları için gerekli olan ses yalıtımı etkisi de sunuyor.

Jüri, “ayrıntıların iyi entegre edildiğini, özenli bir şekilde düşünüldüğünü ve ustalıkla sınırlandırıldığını” belirtiyor. Tasarımcılar tema vurgusu ile çok fonksiyonluluk arasında ideal dengeyi kuruyor. Çeşitli aydınlatma efektleri ve yerleşimleri, farklı duygu durumlarına ve ambiyanslara olanak tanımanın yanı sıra mekâna da çok yönlü kullanıma uygun bir esneklik kazandırıyor. Dolayısıyla Emerson Koleji’nin ihtiyaçları için en iyi sonucu ortaya koyuyor. Öğrencilerin beklentisi ister eğlenme ihtiyaçlarını karşılamak, ister bir süreliğine dikkatleri yaklaşan performanstan uzaklaştırmak isterse de yalnızca yemek yiyebilecekleri bir mekân bulmak olsun, Cline Bettridge Bernstein Lighting Design tasarımı aydınlatma, okulun ruhunu ve kişiliğini tamamen yansıtıyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Francesca Bettridge, IALD, Michael Hennes, Nira Wattanachote, Glenn Fujimura 

Mimari: Elkus Manfredi Architects

MEP:  R. G. Vanderweil Engineers

Elektrik: McDonald Electrical Corp.

Fotoğraflar: © Peter Vanderwarker, © McDonald Electrical Corp. © Cline Bettridge Bernstein Lighting Design 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir