Close

24/01/2020

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Washington/Wabash Yükseltilmiş Tren İstasyonu – Chicago, Illinois, ABD

EXP tarafından gerçekleştirilen Chicago, Illinois, ABD’deki Washington/Wabash Yükseltilmiş Tren İstasyonu aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Tren, Chicago Loop’taki Washington/Wabash Yükseltilmiş Tren İstasyonuna girerken, gün ışığının kırılması ve istasyon gölgeliklerindeki elektrik ışığı yolculara, Chicago’yu dolduran heykel sanatını hatırlatıyor.

Aydınlatma tasarımcıları, platform tasarımının saf yapısal biçiminden ilham almış. EXP, Chicago Ulaşım Kurumu’nun onayladığı her zamanki armatürleri kullanmak yerine, lineer LED armatürleri yapının merkez omurgasına yerleştirerek yarı-özelleştirilmiş bir yaklaşım benimsemiş.

Merkez omurganın ayrıca kanalizasyonları, veri ve elektrik kanallarını ve gömme armatürleri barındırmak zorunda olması bir zorluk yaratmış. Yasalara uygunluğundan emin olmak için EXP, CTA, Chicago Ulaştırma Bakanlığı, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve armatür imalatçıları arasında önemli iş birliğini içeren bir yaklaşım gerekiyordu.

Chicago’da tamamı LED içeren ilk tren istasyonu olarak bu aydınlatma tasarımı, şehirdeki diğer yükseltilmiş parkurlar için potansiyel bir geleceğe işaret ederek, işlevsel bir model ve estetik ilgi noktası sunuyor.

Nihayetinde ortaya konan zarif çözüm, komşu Jeweler’s Row’un çelik iskeleti ve ön cephe cam yapısını ve ürünlerini yansıtırken gölgelik, bölgedeki tarihi cephelerle tezat oluşturarak Chicago’nun nasıl gelişmeye devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Aram Ebben, IALD, CLD, Jason Rangel, EXP

Mimari: Thomas Hoepf, Mindy Viamontes, Jefrey Jakalski, Casey Johnson, Junill Wui, Alzira Maldonado, Protsishin, EXP

Yapı: Shankar Nair, PhD

Yapı sahibi: Chicago Ulaştırma Bakanlığı

Kullanıcı kuruluş: Chicago Ulaşım Kurumu

Yüklenici: F.H. Paschen

Elektrik/Telekomünikasyon: AAA Engineering

İnşaat mühendisliği: Milhouse Engineering & Construction

Teknik destek: Morcom N.V.

Araştırma: Dynasty Group

Çevre danışma hizmetleri: Kowalenko Consulting Group

Jeoteknik: Wang Engineering

Maliyet tahmini: Construction Cost Systems

Tren sinyalleri: LTK Engineering

Fotoğraflar: © James Steinkamp Photography, © Michael Muraz, © Tim Klein Photography, © Bob Elmore & Assoc. Photography, © Troy T Heinzeroth Photography, © EXP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir