Close

31/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Meixi Urban Helix, Changsha – Çin

Office for Visual Interaction’ın, Çin, Changsha’daki Meixi Urban Helix aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Tıpkı akan bir suya benzeyen sürekli ve tekdüze bir ışık bandı, Çin, Changsha’daki Meixi Urban Helix’in (Kentsel Helezon) kavisli yapısının çevresini sarmalıyor.

Eser, suyun doğal unsurlarını, kentsel gelişimin insan yapısı gücü ile birleştiriyor. Office for Visual Interaction’ın tasarımı, bu mimari dilin doğal bir uzantısı olarak işlev görüyor ve ziyaretçilerin, Meixi Gölü manzarasının keyfini çıkarırken ışıkla sarmalanmalarını sağlıyor.

Tasarımın ana özelliğini, yapının dış spiralinden akan parlak, sonsuz ışık hareketi oluşturuyor. Sonsuzluk teması, diğer tüm yapısal unsurların -parlak dikey helezon kolonlar ve köprünün inişli çıkışlı dalga yapısı- kontrast olarak karanlık tutulmasıyla vurgulanıyor.

Doğrusal LED gizli lambalar, bu spiral şeridi oluşturmak için rampa saçağını aydınlatıyor. Görsel derinlik, dış rampa yüzeyini iç yüzeyden ayırmak üzere ayarlanan RGBW özellikli armatürlerle sağlanıyor. Yapıyı gerek uzaktan gerekse de yerinde gözlemleyenler, ışığa karşı bir boyutsallık, içsel bir hareket algısı deneyimliyor.

Diğer tüm aydınlatmalar da helezonları, suyun akışını ve onların spiral niteliğini vurgulamak için benzer motifler ve eğriler kullanıyor. İç rampanın çevresinde, minyatür işaret lambaları ışıldayarak ziyaretçileri helezon boyunca yukarı ve aşağı yönlendiriyor. Sundukları düşük seviyeli aydınlatma sayesinde ziyaretçilerin panoramik gece manzarası bozulmamış oluyor.

Parlak eğim içi çizgiler helezonun ortasından başlayan yol desenini de kopyalıyor. Gizli basamak ışıkları ve sıraların altındaki aydınlatma, sahne ve basamakları vurguluyor. Minyatür eğim içi yerden yukarı doğru aydınlatma sağlayan LED lambalar, dikey yapısal elemanların hatlarını vurgulayarak başka bir akışkan tasarım unsuru olan spiral bir kurdele görüntüsü oluşturuyor.

Jüri, tüm unsurları “aydınlatmanın genel yapıya mükemmel bir şekilde entegrasyonu” olarak tanımladı. Office for Visual Interaction ekibi, aydınlatmanın tüm etkisinin, mimarların su ve şehirselliği birleştirme amacını gerçekten yansıttığından emin olmayı başarmış durumda.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Jean Sundin, IALD, CLD, Enrique Peiniger, IALD, CLD, Markus Fuerderer, IALD

Mimari: KSP Jürgen Engel Architekten

Fotoğraflar: © Ines Leong

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir