Close

09/12/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: İskoç Parlamentosu Genel Kurul Salonu – Edinburgh, İskoçya, Birleşik Krallık

KSLD | EFLA Lighting Design tarafından gerçekleştirilen Birleşik Krallık, İskoçya’daki İskoç Parlamentosu Genel Kurul Salonu aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Parlamenterlere ve ziyaretçilere sağlıklı bir parlaklık veren yumuşak ışık, salonun tamamını süsleyen görsel çekiciliğe sahip, geometrik LED lambalardan sağlanıyor.

Jüri, bu özel LED lambaları, KSLD’nin önüne koyulan soruna -hem TV stüdyosu ve hem de kamusal erişime açık bir alan olarak etkin işleve sahip bir mekânı aydınlatmak- “teknik olarak mükemmel bir çözüm” olarak adlandırıyor.

İlk adım, pahalı, bakımı zor ve modası geçmiş oldukları için eski metal halojenür lambaları kaldırmaktı. Yeni HDTV kameraların yayın standartlarını karşılamak için aydınlatmanın iyileştirilmesi gerekiyordu.

Aydınlatma tasarımını geliştirip kurmak için sadece altı haftası olan KSLD, Enric Miralles’in özgün mimarisini öne çıkaracak en iyi çözümün özel yapım bir asılı ışıklık olduğuna karar verebilmek için çok sayıda saha denemesi ve hızlandırılmış gün ışığı çalışması gerçekleştirdi.

Tasarım, karmaşık tavan yapısına sarkıt ve gizli kablolamayı entegre ediyor. Yeni LED dizileri özel alüminyum ekstrüzyon, özel yapım hassas dönüşler, çok eksenli ayar, akrilik tasarım, sıkı çıkış hedefleri, bireysel kumanda imkanı, koyu karartma, HD yayın uyumluluğu ve uzun kullanım ömrüne sahip.

Mevcut parlamento üyelerinin nerede oturduğu ve yanı sıra camların parlama çalışmaları ve sabit panjurların nereye yerleştirilebileceği gibi konulara göre, tüm ısmarlama LED dizilerinin yerleştirilmesini yöneten bir şema oluşturuldu. Düzen ve yükseklikler rastgele görünse de bu şema, gerekli aydınlatma dağılımını sağlıyor.

Yumuşak bir aydınlatma ve yayın için gereken şekilde ön bölüm için ilave LED spotlar mevcut.

Tüm sistem, önceki düzene göre enerjiden %60 tasarruf sağlayan DALI kumandaları ile kontrol ediliyor. Sonuçta, KSLD’nin eşsiz ve muhteşem çözümü, parlamenterler için daha konforlu bir ortam ve daha sürdürülebilir bir tasarım yaratıyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Kevan Shaw, FIALD, Kristján Kristjánsson, Claire Hope (Eski KSLD çalışanı), Jamie Foxen, Eric Berntsson, Efi Stragali (Eski KSLD çalışanı)

Mimari: John Mackenzie, Joao Lima

Yapı sahibi: İskoç Parlamentosu

İnşaat: Will Rudd Davidson

Elektrik: Harley Haddow  

Fotoğraflar: © David Barbour Photography, © Katielee Arrowsmith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir