Close

05/08/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Amaranthyne, Londra, İngiltere – Birleşik Krallık

Amaranthyne · Sculpture by Haberdashery from haberdashery on Vimeo.

Haberdashery’nin, Birleşik Krallık, Londra, İngiltere’deki Amaranthyne aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Londra’daki Amaranthyne’de her saat eşsiz bir aydınlatma deneyimi sunuyor. Bir jüri üyesi, heykel için “ustaca yapılmış bir ışık ve sanat eseri” dedi.

Haberdashery ekibi, dış mekânı içeri taşımak için aydınlatma teknolojisini kullanarak, mevsimlerle ilintili ışık ve renk tonlarının bağlantısını ifade etti. Bu da, izleyiciler, ışığın şiirsel bir dil olarak kullanılışına tanıklık ederken duyguları uyandırarak onların hafıza algısıyla bir bağ yaratıyor.

Oval kubbe yapısı, 40.000 adet elle ayarlanan minyatür yansıtıcı yüzeyden oluşuyor. Kurulumdan önce, ideal yansıtıcı yüzeyi belirlemek için ciddi bir malzeme testi yapıldı. Mekânın kendisi, sanatsal estetiğinin en iyi şekilde ifade edilmesini sağlayacak şekilde, gerek mimari ve gerekse iç mimari unsurlardan en az düzeyde ışık müdahalesine sahip.

Her sekmenin açısının değiştirilme sayesinde, heykel, LED aydınlatma aracılığıyla farklı ışık ve gölge görüntüleri ortaya çıkarıyor. Merkezi yapıdan yayılan ek aydınlatma, projeye dinamizm katarken özel etkinlikler için yeniden programlanabiliyor.

Program; ışığı, rengi ve tonu değiştirebiliyor, ancak yaklaşık her saatte bir ayar yaparak dış dünyanın hava ve aydınlatmasına karşı hassas olmaya çalışıyor. Tasarımcılar, binanın dışındaki güneş ışığının zengin renklerini taklit etmek istemiş.

Amaranthyne, Mayfair’deki artizanal yaratıcılığın grafik hikayesini anlatıp her ziyarette yeni bir bakış açısı sunarak sürekli bir dönüşüm içinde bulunuyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Michael O’Donovan, Julie Aparicio, Jennifer Pakuls

Mimari: Squire and Partners

Peyzaj mimari aydınlatma tasarımı: Studio Fractal

Fotoğraflar: © Haberdashery

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir