Close

11/10/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: CF Toronto Eaton Centre Köprüsü, Toronto, Ontario – Kanada

Konsepti Speirs + Major, yapımı ise Mulvey & Banani Lighting Inc.’e ait olan Kanada, Ontario, Toronto’daki CF Toronto Eaton Centre Köprüsü aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

CF Toronto Eaton Centre Köprüsü iki bina arasında kıvrılırken, köprü aydınlatması, karanlıkta yapının keskin açılarını ve çarpıcı tasarımını ortaya koyuyor.

Speirs + Major’ın aydınlatma tasarım konseptinde, iki bina arasında kendine özgü bir geçit oluşturmak için ışık ve gölge kullanılarak köprü tasarımının benzersizliği yansıtılmış. Özel yapım buzlu akrilik kasetlerde entegre ve gizli aydınlatma kullanan tasarımcılar, lokasyonun Toronto şehir manzarasında önemli bir unsur olarak bir yol bulma aracı şeklinde hizmet etmesi için karanlık çöktükten sonra güçlü bir etki yaratmasını hedeflemiş.

Köprü tabliyesinin aydınlatması, her iki binanın özelliklerini vurguluyor. Hudson Bay’in amiral mağazasına giden uçta, entegre aydınlatma, kemerli girişin bronz panellerini gözler önüne seriyor. Alışveriş merkezine giren diğer taraftaki paneller, cam üzerindeki yumuşak bir cam hamuru  ile daha küçük tutulmuş ve köprüye doğru uzanan bir ışık hattı, geçit boyunca yumuşak hareketi teşvik ediyor.

Köprünün kendisi, yüzeylerden yansıyan ışığa odaklanan bir tasarım sergiliyor. Köprüyü geçerken, bükümlü yatay kanatçıklar kenarlarda parlayıp dönüyor ve rotasyona dinamizm katıyor.

Aşağıdaki kaldırımdan geçenlere hoş bir karşılama deneyimi yaşatmak için dış çıkıntı arkadan aydınlatmalı bir saçak altı olarak sokak seviyesindeki bina girişlerini belirtmek için yeterli ışık sunuyor.

Köprünün etkileyici tasarımı, yoldan geçenleri ve şehir sakinlerini, Toronto’nun gelişen mimarisi ve kentin, hiçbirinden vazgeçmeden her iki stili de nasıl kucakladığını takdir etmeye çağırıyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı:

Konsept: Keith Bradshaw, IALD, Clementine Fletcher-Smith, IALD, Sam Tuck, Speirs + Major

 Yapım: Stephen Kaye, IALD İş Ortağı, Paul Boken, Remus Banulescu, Mulvey & Banani Lighting Inc.

Tasarım mimarı: Wilkinson Eyre Architects

Uygulayıcı mimarlar: Zeidler

Fotoğraflar: © James Brittain

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir