Close

08/01/2019

CF Toronto Eaton Centre Köprüsü, Kanada

CF Toronto Eaton Centre Köprüsü’nün aydınlatma tasarımı, karanlık bastıktan sonra oluşan güçlü kimliğin çift yönlü görünümüne odaklanırken, aynı zamanda köprünün birbirine bağladığı, mimari açıdan zıt binalar arasında yapılan geçiş yolculuğunu da unutulmaz bir deneyime dönüştürüyor.

Köprüden geçen yayaları sıcak bir ışıltı kuşatıyor. Köprünün tabliyesine entegre edilen aydınlatma, benzersiz geometriyi görünüşte zahmetsizce ve basit bir şekilde açığa çıkaran köprü yüzeylerinin ve bağlantı hatlarının kıvrım ve bükümlerini güçlendiriyor.

Modern Eaton Center’a yaklaştıkça cam oranı artarken mat sırdan cama yansıyan ışıltı, opaktan (geçmiş) saydamlığa (modern) geçişin etkisini yumuşatmaya ve dengelemeye yardımcı oluyor. Köprü tabliyesine uzanan loş ışık dizisi, mimari formlarla rekabet etmeden alandaki hareketi teşvik ediyor.

Teknik açıdan zorlu olmasına rağmen ışık, şehrin karakterine, net yön algısına ve fonksiyonel ışık seviyelerine katkıda bulunan güzel bir sadeliğe sahip.

Projenin ayırt edici özelliği, ışık kaynaklarını gizlemeye yardımcı olan inovatif kurulum detaylarının yanı sıra yüzey dokularının seçiminde de üst düzey bir tasarım ekibi işbirliği.

Ortaya konan sonuç hem mimarinin sade çizgilerini koruyor hem de yaya deneyimine gerçekten sihirli bir duygu kazandırıyor.

Projeye katılanlar:

Müşteri: Cadillac Fairview Corporation Limited

Mimari tasarım: Wilkinson Eyre Architects

Mimari uygulama: Zeidler

Aydınlatma tasarımı: Speirs + Major

Aydınlatma mühendisliği: MBII

Fotoğraf: James Brittain, Speirs + Major

Haber kaynağı: https://illumni.co/the-lighting-of-the-cf-toronto-eaton-centre-bridge-by-speirs-major/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir