Close

20/06/2019

Şehir, doğa ve insanları birleştiren ikonik yeni Walterdale Köprüsü aydınlatılıyor

Edmonton, Alberta, Kanada’daki yeni Walterdale Köprüsü, şehir merkezine çarpıcı bir giriş ve Kuzey Amerika’nın en büyük şehir parkının merkezinde eşsiz bir buluşma yeri yaratıyor.

Köprü, Edmonton’un kalbindeki Kuzey Saskatchewan Nehri boyunca, kıyıdan kıyıya 206 m (iki futbol sahasının uzunluğundan daha fazla) uzanan zarif, tek açıklıklı, ikiz kemerli çelik yapıya sahip. Kuzeye bağlanan araç trafiğinin üç şeridini, yolun batısına doğru bir kaldırımı ve doğuya doğru ayrı bir yaya köprüsünü yani yayalar ve bisikletçiler için ortak bir kullanım yolunu taşıyor. Proje aynı zamanda yeni nehir köprüsü düzenlemesine bağlanmak üzere iki ana yolun yeniden düzenlenmesini içeriyordu. Sonuç, doğal ortamına uyum sağlayan ve kentin şehir merkezine simgesel bir kapı oluşturan, özellikli bir yapı oldu.

Yeni köprü, kent ve doğa dualitesinin deneyimlendiği önemli bir konumda, nehir üzerinde bir kamusal alan yaratıyor. Köprünün, nehrin kuzey ve güney kıyılarına yaklaştığı noktalarda bulunan, kimi çağrışımlara sahip arazi formu ve bitki örtüsü köprünün simgesel niteliğini güçlendiriyor. Hem arabalar hem de yayalar için bir köprü olmasına rağmen, her birinin deneyimi ayrı ayrı ve kendi tarzında keyifli.

Köprünün akıntı yönündeki daha pastoral tarafında bulunan kavisli ortak kullanım yolu, yaya ve bisikletlilerin doğaya daha yakın hissetmesini sağlayacak şekilde kavis çizerek trafikten uzaklaşıyor. Yol ortada daralıp her iki nehir kıyısına yaklaştıkça genişliyor. Ortak kullanım yolunun girişlerine sıcak bir hava sağlayan ve nehir vadisi ortamına bağlanan ahşap bir yol mevcut. Ortak kullanım yolunun batı tarafı boyunca, kesintisiz yüksek arkalıklı bir bank, ortama hakim rüzgarı ve trafikten gelen gürültüyü yumuşatıyor. Yaya deneyimi hoş ve keyifli. Köprüde ve kıyılarda oyalanmak ve nehrin akışını izlemek için bölümler bulunuyor.

Arabalar için köprüye yaklaşmak çarpıcı bir deneyim oluşturuyor. Arabalar yaklaşırken, nehir vadisinin ormanı boyunca tepenin aşağısında harika bir doğal oluşum söz konusu, ardından ikonik köprünün ve Edmonton şehrinin silueti çarpıcı biçimde ortaya çıkıyor. Kemerler, özel bir yere gittiğinizi ilan ediyor. Sizi içine alıp nehir vadisi ve şehir merkezi manzaralarını gözlerinizin önüne seriyor.

Köprü en az 100 yıl dayanacak şekilde tasarlandı ve Edmonton’da şimdiye kadar tamamlanmış en karmaşık altyapı projesini oluşturuyor. Sadece tasarlanabilecek inanılmaz bir mühendislik harikası olmakla kalmayıp aynı zamanda yapım süreci de tasarımcılar, inşaatçılar ve Edmonton Şehri arasında yakın bir iş birliği gerektirecek kadar zorluklar içeriyordu.

Bu bir ulaşım projesinden çok daha fazlası. Mühendislik, mimarlık ve kamusal alan arasındaki kusursuz entegrasyon, yapının ve yolların genel küresel seviyesinden yaya deneyimine kadar her ölçekte dikkate alındı. Edmonton halkı, onu bir toplanma yeri, günlük hay huy içinde bir farklılık noktası ve nişan ve düğün fotoğrafları gibi anlamlı anlar için bir zemin olarak benimsediler. Hızla Edmonton kimliğinin bir parçası haline geldi ve şehri on yıllar boyunca tanımlamaya devam edecek.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: City of Edmonton

Köprü tasarımı ve inşaat mühendisliği ekip lideri, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve elektrik tasarım: DIALOG

Baş danışman, proje yönetimi, karayolu tasarımı: ISL Engineering and Land Services

Köprü tasarımı alt danışmanı: COWI North America

Karayolu tasarımı alt danışmanı: Al-Terra Engineering

Jeoteknik ve malzeme testi: Thurber Engineering

Çevre değerlendirme ve izin: Spencer Environmental Services

Tarihsel kaynaklar etki değerlendirme ve bölge yerli halk danışmanlığı: Turtle Island Cultural Resource Management

Aydınlatma tasarımı: HLB Lighting Design

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/hlb-lighting-design-light-the-iconic-new-walterdale-bridge-connecting-the-city-nature-and-people/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir