Close

26/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Shimen Köyü Gezinti Köprüsü, Songyang of Lishui, Zhejiang – Çin

Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Pekin’de bulunan One Lighting Associates’in, Çin, Songyang of Lishui, Zhejiang’daki Shimen Köyü Gezi Köprüsü aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Shimen Köyü Gezinti Köprüsü, aydınlatma ve mimaride eskiyle yeniyi buluşturuyor.

Köprü, Çin’deki Songyin Nehri’nde Shimen ve Shimen Xu’yu birbirine bağlıyor. Mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları, eski beton Shimen köprüsünü koruyup yeni bir gezi yolu inşa ederek geçmişi onurlandırmak istediler.

Esasen ahşaptan yapılan geçit, nehrin her iki tarafında yaşayan halkın evleri ile çevresel sürekliliği paylaşacak şekilde yapılandırıldı ve yeniliği, geçmişi yankılıyor.

One Lighting Associates ve Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden oluşan ekip, haftanın gününe bağlı olarak, köylülerin hatıraları ve algılarıyla yakın ilişki kurarak çok amaçlı hizmet veren bir plan tasarladı.

Çok sayıda jüri üyesi, tasarımın “eski ve yeninin, ticari ve konut alanının hoş bir karışımı” olduğunu ifade ederek bu ikili yaklaşımı övdü.

Tipik bir hafta içi günde, kırsal gece ortamına saygı duyularak sadece güvenlik aydınlatması kullanılıyor. Dar açılı huzmeye sahip lineer LED armatürler, mimari tasarım ekibiyle birlikte oluşturulan özel yapım bir lamba oluğuna gizlenmiş durumda.

Bu güvenlik lambaları geçit boyunca yayılan yumuşak, sıcak ve indirekt bir ışık veriyor. Yoldan geçenler, çarpıcı manzaranın tadını çıkarırken sohbet etmek ve dinlenmek için mükemmel olan sakin ve sessiz bir ortamla sarmalanıyor. Uzaktan, köprü, nehrin suları boyunca akan noktalı bir çizgi gibi görünüyor.

Hafta sonlarında, armatürler pazar moduna geçiyor. Ahşap yapıların her biri, yanardöner akrilik kaplı dört grup kısılabilir 3000K lineer LED armatürle donatılmış halde. Açıldığında, bol miktarda dikey yüz aydınlatmasına sahip ritmik bir lineer ışık dizisi olarak görünüyorlar.

Bu da iyi aydınlatılmış bir pazar atmosferini andırıyor ve köprüyü buluşma yerine dönüştürerek yerel kırsal ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor. Bölgenin gece manzarasına yapılan bu katkı, köy ekonomisi için büyümeyi hızlandıracak yeni yollar sunuyor.

Köprünün merkezi, en geniş noktasında, ağaçları aydınlatmak ve köylüler için başka bir toplanma yeri daha oluşturmak için spot ışıklara sahip bir platform içeriyor.

Hafta içi günlerde oluşturulan noktalı çizgilerden farklı olarak, hafta sonları köprü, su boyunca titreşen ritmik, çarpıcı bir ışık huzmesini andırıyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Xin Zhang, IALD
, Xiaowei Han
, Xiaobo Zhao
, Xuanyu Zhou

Mimari: DnA_Design and Architecture

Yapı sahibi: Songyang County Tourism Development Co., Ltd

Fotoğraflar: © Yang Shi, © Ziling Wang

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir