Close

08 April 2019

Barış Köprüsü (Peace Bridge), Tiflis – Gürcistan

Gürcistan’ın başkentinin tam ortasında bulunan “Barış Köprüsü” İtalyan mimar Michel De Lucchi tarafından tasarlandı. Mtkvari nehrini geçen 150 metre uzunluğundaki yaya köprüsü nehrin iki yakasını birbirine bağlarken, bugünün Gürcistanının da aynı zamanda güçlü bir sembolü.

Köprünün çatısı dalga biçimine sahip ve güzel bir deniz hayvanını andırıyor.

Tiflis’in eski şehir bölgesinin yeniden canlandırılması çalışmaları kapsamında aydınlatma tasarımı Philippe Martinaud tarafından yapıldı. Tasarımcının çalıştığı aydınlatma konsepti, çatının biçimini öne çıkartıyor ve bir hayvanın nefes alış verişini andıran dalga biçimli hareketler oluşturuyor.

Martinaud, köprünün mimari biçimini vurgulamak için, yapıya ışıktan ikinci bir deri vermek istedi. Uygulama 30.000 LED ve köprü üzerindeki yayaların hareketi ile etkileşim içine giren 240 sensörden oluşuyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Planungsbüro Revitalisierung Altstadt Tiflis, Gürcistan

Mimari: Michel De Lucchi, İtalya

Aydınlatma tasarımı: Philippe Martinaud, Fransa

Uygulama: Primo Exposure Ltd, Hollanda

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *