Close

29/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: London Mithraeum, Londra – İngiltere

Tillotson Design Associates ile Schreiber Studio’nun İngiltere, Londra’daki London Mithraeum‘da (Mithas Tapınağı) gerçekleştirdiği aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Bloomberg Avrupa Genel Merkezi binasının derinliklerinde, zemin seviyesinin altında, Roma döneminden kalma duvarlarının bir kısmı kalıntılardan, bir kısmı ışıktan oluşan Mithraeum Tapınağı bulunuyor.

Bu üç katlı etkileyici sergi, insanlara uzun yıllar öncesine dair fikir veren binlerce kalıntıyı barındırıyor. Serginin aydınlatma tasarımı, işlevsel olduğu kadar tasvir edici bir rol de oynayarak antik alanın sınırlarını belirliyor.

Tillotson Design Associates ve Schreiber Studio, mimarlar, sergi tasarımcıları, mühendisler ve bir ışık sanatçısıyla yakın işbirliği içinde çalışarak dikkat çekici ve ilham verici insan görsel sistemi hakkında bir anlayış sergileyen alanı yarattılar. Bir jüri üyesinin ifade ettiği şekliyle “Bu proje, profesyonel aydınlatma tasarımının geldiği en iyi nokta.”

Bu işbirliğinin sonucunda, mimari aydınlatma, sanatsal aydınlatma, video içeriği, puslu ortam ve müzik özenli bir şekilde senkronize edildi. Ziyaretçilerin eksiksiz bir deneyim yaşamasını sağlama çabası, asma armatürleri kusursuz bir şekilde ölçmek ve yerleştirmek için hesaplamalar yapmak anlamına geliyordu. Böylece pus makinelerinden gelen hava akımlarının rahatsızlık yaratması da engellenmiş oluyordu. Tüm detayların dikkate alınması gerekiyordu.

Cadde seviyesindeki katta, 600’den fazla Roma eseri içeren, klima kontrollü bir muhafaza alanı, entegre aydınlatma ile aydınlatılamadı. Tasarımcılar, hem klasik mimariyi ifade ettiği hem de ray tipi aydınlatma sisteminin gölgelerini en aza indirdiği için piramit formlar halinde yerleştirilmiş eserlere tavandan LED spotlar yöneltti.

Ziyaretçiler, cadde seviyesindeki kattan asma kata geçtiğinde projeksiyon uygulanmış figürler de karanlıktan aydınlığa kavuşuyor. Ortam ışığının projeksiyonlardan etkilenmemesini sağlamak için tüm kat genelinde tezgah altı aydınlatması ve çok düşük parlaklıkta LED gömme tavan lambaları kullanılıyor.

Birkaç jüri üyesi, en alt kat için “büyülü” ve “ışığın, diğer dinamik araçlarla birlikte alanın belirleyicisi olarak olağanüstü kullanımı” şeklinde övgülerde bulunuyor.

Burada teknik zorluklar daha fazlaydı çünkü tasarımcıların sadece ışığın fiziğini anlamakla yetinmemesi, aynı zamanda bunu hava sistemleri ve tavan konstrüksiyonu ile koordine etmesi de gerekiyordu. Yapısal ışık duvarları, tapınağın temel kalıntıları üzerinde yükseliyor. Teatral puslu ortam ise ışık huzmelerine fiziksellik kazandırıyor.

Işık bir dizi gizli ayna üzerine yatay olarak yönlendiriliyor, ardından ışık düzlemi giriş kapıları oluşturmak için bölmeler tarafından kesiliyor. Tapınağın sunağında kolonla desteklenmiş beş çelik katman bulunduğu için her silüet aydınlatılıyor.

En alt katta ayrıca tapınak kalıntısını göz hizasının altından aydınlatmak için görünmez kablolara asılı özel tasarım LED asma lambalar bulunuyor. Bu sayede oluşturulan illüzyon da güçlendirilmiş oluyor.

Tillotson Design Associates ve Schreiber Studio, birçok ışık biçimi ve inovatif uygulamalarla sadece aydınlatma tasarımı değil, etkileyici bir ışık deneyimi de sunuyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı: Suzan Tillotson, IALD, Mitul Parekh, Shan Jiang, IALD, Matthew Schreiber

Mimari / Sergi tasarım: Wendy Evans Joseph

Proje müellifi: Owe Schoof

Baş tasarımcı / Medya – Yerel projeler: Jake Barton

Arkeoloji: Sophie Jackson (Londra Arkeoloji Müzesi)

Yüklenici: Mark Taylor

Yapı Sahibi: Bloomberg L.P.

Fotoğraflar: © James Newton

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir