Close

20/01/2020

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Centro Botín, Santander – İspanya

artec3 Studio’nun, Santander, İspanya’daki Centro Botín aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Centro Botín, geceleri, limandan ayrılmayı bekleyen, denize açılmaya hazırlanırken kıyıdaki ışıklarla aydınlatılan bir gemi gibi görünüyor.

artec3 Studio tarafından gerçekleştirilen aydınlatma tasarımı, Pachinko’nın benzersiz şeklinin tüm avantajlarını kullanarak, bu çapa ve tekne motifini yerleştirmek için birden fazla bileşen gerektiriyor. Aydınlatma tasarımına yönelik tüm ana ekipman ve kablolar binanın iki ana lobunun içinde bulunuyor. Jüri, mimari özelliklerin akıllıca kullanımına övgüler düzdü.

Yapının karo sedefli yüzeyi, yüzüyor hissi vermek için yerden zarif bir biçimde aydınlatılmış. Yapının kendisi de tüm katlardaki cam kenarlarına entegre edilmiş LED’lere sahip ve bu sayede yanardöner bir parlaklık ve parıltı veriyor.

Bu etki sayesinde geceleri Pachinko, kolonları şehir mobilyası olarak vurgulayan parktaki yerden aydınlatmalar ile tamamlanan hem zarif ancak hem de endüstriyel bir lambaya benziyor.

Yapı içerisinde, restoranda gömme dairesel aydınlatma, sergi salonlarının çoğunda ise raylı aydınlatma kullanılmış. İç aydınlatma, farklı sergiler için geniş bir ihtiyaç yelpazesini karşılamak üzere kısılabilir yüksek CRI LED projektörlere sahip DALI kontrol sistemi ile çalışıyor. Genel olarak, yapıdaki ışıkların sıcaklığı sıcak tarafa dayanarak ziyaretçiler için rahatlatıcı bir deneyim sunuyor.

Mimar ve artec3 Studio, müzenin bu vizyonunu gerçekleştirmek için yakın işbirliğine gitti: İspanya’nın Santender şehrinin ayrılmaz bir parçası olarak özgür ve hafif, ancak yine de kendi fikirlerine sıkı sıkıya bağlı.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: 
Maurici Gines, IALD, Mariel Fuentes, IALD, Bernat Badia
, Marta Garcia artec3 Studio

Mimari: Renzo Piano Building Workshop,  luis vidal + arquitectos (Madrid) ile iş birliği

Proje yönetimi: Bovis

Fotoğraflar:

© Enrico Cano, 
© Maurici Gines, © artec3 Studio 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir