Close

14/10/2019

Pfarré Lighting Design, Rothschild Koleksiyonu’nu aydınlatıyor

Goldkammer, Avrupa’nın en modern müzelerinden biri. Rothschild Room ise sergide ziyaret edilecek en son alan. 64 metrekarelik alanın duvarları tamamen çift yönlü aynalarla kaplı. Duvarlar, üç tarafta cam katmanların arkasına monte edilmiş yüksek çözünürlüklü LED ekranlarla donatılmış. Eşsiz Rothschild Koleksiyonu’nun toplam 230 kg ağırlığında, 35 ülkeden 300 külçesi, dördüncü duvara entegre edilmiş 38 vitrinde sergileniyor.

Oda aydınlatması

Aynalı duvarlar sayesinde konuklar, medya sunumunun tam merkezinde olmanın sürükleyici deneyimini yaşayabiliyorlar. Mat siyah tavan panelleri ve koyu renk zemin, altın, altın rezervleri, madencilik vb. ile ilgili temalar gösteren LED ekranların dinamik içeriği için ideal bir arka plan oluşturuyor. Rothschild Room, maksimum 40 kişi kapasitesiyle konferanslar veya akşam yemekleri gibi etkinlikler için de kiralanabiliyor.

Yukarıda açıklanan parametrelerin ışığında, tüm aydınlatmanın mümkün olduğunca gizli olması gerekiyordu. Bu nedenle iki farklı görev için minimal, parlaması azaltılmış iki sistem seçilmiş: Çok ince LED hatlar, tavan boşluklarına hafifçe gizlenerek yerleştirilmiş. Özel olarak tasarlanmış örtücülerle donatılan sistem, ziyaretçilerin dikkatini koleksiyon veya medya sunumundan çelmeden, kısılabilir, yumuşak ortam aydınlatma unsurları olarak işlev görüyor. Modifiye, gömme Mini-LED ışıkların özel bir yerleşiminden oluşan ikinci aydınlatma sistemi, özel günler ve -önceden tanımlanmış, kısılabilir dakik senaryoları ile- seminerler ve çeşitli ziyafetler ve aynı zamanda toplantı masaları için hizmet veriyor.

Sammlung Rothschild; Museum Goldkammer; Kettenhofweg 27, 60325 Frankfurt/M; Degussa Goldhandel GmbH, Kettenhofweg 25, 60325 Frankfurt/M; pfarré lighting design, 80802 München

Koleksiyonun aydınlatması

Aydınlatma tasarımcıları için büyük bir görsel zorluk yaratan 19 mm zırhlı cam ve çift yönlü aynalardan oluşan bir sandviç, toplam oda yüksekliğinde kullanılmış. Cam tabakaların kalınlığını ve emilimini yönetmek için yüksek parlaklık seviyeleri uygulanmış. Aydınlatma tipolojilerini ayrıntılandırmak için çeşitli testler ve maket uygulamalar gerçekleştirilmiş. Aydınlatma tasarımcıları, koleksiyon sunumuna uygun çeşitli malzeme, renk ve aydınlatma tipleri sunmuş ve materyal ve ışık konusunda, aşağıdaki nihai kararlar alınmış:

Uzamsal Işık

“Uzamsal Işık”, her vitrindeki arkadan aydınlatmalı yan duvarların yarattığı aydınlatmayı oluşturuyor. Eşit dağıtılmış ışık, her vitrini dört taraftan, kırmızı ipekle kaplı düz LED paneller kullanarak aydınlatıyor. Bu paneller vitrinlerde büyülü bir atmosfer ve yumuşak ortam aydınlatması yaratarak hem tek başına vitrin hem de tüm koleksiyon için yüksek düzeyde görsel konfor sağlıyor (İpek Işık). Sıcak beyaz renk sıcaklığı (3.000K), hem ipeğin hem de altının kromatikliğini artırıyor. Nesnelerin daha iyi kontrast oluşturması ve optimum okunabilirliği için, tasarımcılar arkadan aydınlatmalı arka panel seçeneğini elemiş. “Uzamsal Işık”ın olağanüstü kalitesi bilinçsiz algı seviyesindeki çalışma şekli ile ilgili: Ortam aydınlatmasını yayan kaynağı algılamak neredeyse imkansız. Hem alt hem de “çerçeve” (tavan paneli ve iki yan panel) ayrı ayrı açılıp kısılabiliyor.

Nesne Işığı

“Nesne Işığı” altının “mizansen”idir. Vitrinin dört tarafına da monte edilen görünmez bir şekilde entegre olan Mini-LED Spot sistemi, koleksiyon parçalarını sıcak beyaz ışıkla aydınlatıyor. Spotlar hassas bir şekilde ayarlanabiliyor ve çeşitli ışın açıları elde etmek için lenslerle donatılmış. Sistem, her vitrin için yalnızca bir LED ışık kaynağına sahip bir jeneratör kullanan fiber optik tekniği ile çalışıyor. Fiber optik sistemin entegrasyonu ve ayrıntılandırılması vitrin planlanmasının temelini oluşturmuş ve 1: 1 maketlerle test edilmiş. Rahatsız etmeyen ve son derece konforlu bir görsel deneyime büyük önem atfeden tasarımda, tüm aydınlatma unsurlarını gizlemek ve her türlü parlamayı ortadan kaldırmak büyük önem taşıyor.

Fotoğraflar: Markus Tollhopf, Hamburg

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/pfarre-lighting-design-light-the-rothschild-collection/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir