Close

24/05/2019

Okyanus Harikaları: Köpekbalıkları!

New York merkezli mimari aydınlatma tasarımı firması Focus Lighting, New York şehrinin altı hayvanat bahçesi ve akvaryumundan beşini yöneten kuruluş Wildlife Conservation Society (WCS) ile yakın işbirliği içinde çalışarak Yeni New York Akvaryumu’nun “Okyanus Harikaları: Köpekbalıkları!” sergi binasının aydınlatmasını tasarladı.

5.300 metrekarelik alana sahip 3 katlı sergi binası, Coney Adası ahşap iskelesiyle yan yana. Sergi, okyanusun derinliklerine dalmaya benzeyen, etkileyici bir deneyim atmosferi yaratarak okyanusların korunmasının önemine yönelik mesajı yaygınlaştırmayı hedefliyor. Binanın aydınlatma tasarımı da bu önemli hedefi destekleyecek bir işlev sergiliyor.

Dalış öncesi

Ziyaretçilerin, gerçek bir dalışa benzeyen “Köpekbalıkları!” ile yolculuğu 305 m uzunluğundaki ışıltılı duvarla dışarıda başlıyor. Bu duvar, rüzgar ve ışık yansımasından yararlanarak okyanus dalgalarını hatırlatan büyüleyici bir etki yaratıyor.

Sanatçı Ned Kahn tarafından yaratılan bu duvar, binanın dış kısmını saran 33.000’den fazla alüminyum kanattan oluşuyor. Her gece, Focus Lighting tarafından tasarlanan 5 saatlik bir aydınlatma programı, yine okyanus hayatının esin verdiği, özenle hazırlanmış bir dizi görüntü oluşturarak duvarı aydınlatıyor.

Güneşin plajın üzerinde batmaya başlaması, gösterinin de otomatik olarak başlamasına neden oluyor. Hava kararırken yavaşça güneş ışığının yerini, biyolüminesans (canlı organizmaların kimyasal yolla ışık üretmesi) gelgitlerin ritmiyle yükselen ve çekilen mavi ve mor tonlu ışıklar almaya başlıyor. Baş Tasarımcı Christine Hope, “Pırıltılı duvarın gece görünümü, bu projenin yol açmasını istediğimiz heyecan duygusunu yaratma açısından çok önemliydi,” diyor. “Coney Adası silüeti üzerindeki etkisi benzersiz. Duvar, gören herkeste merak uyandırıyor.”

Alttan görünüme engel olmamak için ince dış desteklere tutturulan kanatları aydınlatmak üzere duvarın tabanına iki sıra lineer şerit LED yerleştirilmiş. Pırıltılı duvarın arkasındaki beyaz tepe spotları, ritmik panellerden sekip doğrudan izleyicilerin gözünde hızla çakan bir kıvılcıma dönüşüyor. Duvarın önündeki bir sıra lineer LED ise tüm iskele ve plaj boyunca görülebilecek şekilde yüzeyi canlı renklerle donatıyor.

Okyanusa yolculuk

İçeride, sergi tasarımı etkileyici bir yolculuğa çıkardığı ziyaretçilerini, her alanıyla okyanusun derinliklerine çekiyor. Baş Aydınlatma Tasarımcısı Brett Andersen, “Tüm sergi aydınlatmamız, her deneyimin hissettirmesi gereken doğal güzelliği sunmaya ve tamamıyla doğaya dalma illüzyonunu yaratmaya yardımcı olacak şekilde tasarlandı,” diye açıklıyor. “Bunu oluşturabilmek için ekibimiz WCS ile yakın bir işbirliği içinde çalıştı. Bu sayede ekibimiz, sergide oluşturulan doğa ortamındaki doğal ışık oluşumunu anladı ve hepsini yapay ışık kaynağıyla tekrarlayabildi.”

Ziyaretçilerin deneyimlediği ilk havuz, rengarenk muhteşem bir mercan resifi görünümüne ve ortamına sahip olacak şekilde tasarlanmış bir tünel. Aydınlatma ekibinin, bu havuzu aydınlatmak için kullanmaya karar verdiği RGBW LED armatürler sayesinde ise aydınlatma, mercanın gerçek renk kalitesiyle öne çıkmasını sağlayacak şekilde ayarlanabilmiş. Serginin “Canyon’s Edge” (Kanyon Kıyısı) adlı derin okyanus köpekbalığı havuzu gibi diğer mekanları, olması gerektiği gibi daha karanlık ve tedirgin edici.

Soğuk beyaz LED spotların yansıttığı birkaç “güneş ışığı” ışını, havuzun ön kenarı boyunca tabandaki ince kum şeridini aydınlatıyor, ardından sergi karanlığa gömülüyor. Devasa havuzun daha derinlerdeki iç kısımları mavi LED ışıkla dolu olduğu için köpekbalıkları karanlık derinliklerde zar zor görünüyor. Ancak havuzun ön kısımlarına yaklaştıkları anda ışıkla birlikte aniden beliriveriyorlar. Buradaki gözlem alanında hiçbir aydınlatma olmadığı için havuzda herhangi bir yansıma da oluşmuyor ve deneyim esnasında dikkat dağılmıyor.

Aydınlatma tesisatının büyük ölçüde havuz suyunun üzerine kurulu olduğunu göz önünde bulunduran aydınlatma ekibi, istenen aydınlatma efektlerini üretmek için yaratıcı montaj çözümleri üretmiş. Örneğin, giriş tünelinin üzerindeki her bir lamba özel tasarım bir tavan ray sistemine monte edilmiş. Bu sayede son derece dokulu mercanın etrafına hem hassas bir şekilde armatür yerleştirilebilmiş hem de armatürler görüş hattından olabildiğince çekilmiş. Ayrıca armatürler sağlam zemin üzerinden çekilebildiği için sistem, bakım işlerini de kolaylaştırıyor.

“New York Bight” (New York Körfezi) havuzu için özel bir montaj kurulumu tasarlanmış ve havuzun üstündeki tavan beyaza boyanmış. Böylece özenle ayarlanan RGBW projektörler tavandan ve havuzun içine yansıtılarak yüzeyin 18-25 metre altındaki sularda fark edilen hafifçe ve eşit dağılan parıltılar yaratılmış. Montaj kurulumunun üstüne monte edilen daha küçük vurgu spotları, kazandırdığı incelikli doğallıkla ilgiyi doğrudan havuza yöneltiyor.

Sergiden ayrılırken alınan mesajlardan biri ya okyanuslarımızın korunması, ya sürdürülebilirlik ya da çevre kirliliğinin okyanuslarımız üzerindeki etkisi. “Pepper hayaleti” efektiyle “Canyon’s Edge” havuzunda yüzen çöpler simüle edilirken ışıl ışıl aydınlatılan etkileşimli ekranlar da konukları Coney Adası’nın ahşap iskelesine dönmeden önce sorumlu davranma konusunda bilgi edinmeye teşvik ediyor.

Projeye katılanlar:

Müşteri: Wildlife Conservation Society (WCS)

Aydınlatma tasarımı: Focus Lighting

Mimari: ESKW Architects

Sergi tasarımı: The Portico Group

Fotoğraflar: Ryan Fischer

Aydınlatma ekibi:

Paul Gregory, Aydınlatma Tasarımcısı

Christine Hope, Aydınlatma Tasarımcısı

Kenneth Schutz, Proje Yöneticisi

Hilary Manners, Proje Yöneticisi

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/ocean-wonders-sharks-by-focus-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir