Close

24/07/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Excellence Ödülü: Gateway Arch Müzesi, St. Louis – ABD

Tillotson Design Associates‘ın ABD, St. Louis’deki Gateway Arch Müzesi‘ndeki aydınlatma tasarımı, IALD Excellence Ödülü’nün sahibi oldu.

Gateway Arch Müzesi’nde yeraltındaki meydandan yayılan ışık, ziyaretçileri yenilenmiş raylı sistem lobisine davet ediyor ve oradan geniş sergi alanına yönlendiriyor.

Tillotson Design Associates’inki zor bir görevdi: Ziyaretçilerin bir yandan proje sınırlarında kalmasını sağlamak, diğer yandan gün ışığının aydınlattığı geniş park ve meydandan cam kaplı girişle birlikte yeraltındaki katlara sorunsuz bir şekilde geçmelerine yardımcı olacak çarpıcı bir tasarım yaratmak.

Gün ışığıyla oluşacak zıtlığı hafifletecek bir tasarım belirlemek için tam ölçekli modeller üretildi ve ayrıntılı hesaplamalar yapıldı. Işık kaynaklarının hiçbir şekilde görünmemesini sağlamak için aydınlatma tasarımı ekibi mimarlar, tavan üreticileri ve aydınlatma üreticileriyle de bir araya geldi. Malzeme seçimleri, bitirişler, tesisat ve kablo kanalları ile sürücülerin karmaşık kablolama ve yerleşim koordinasyonunun nasıl ele alınacağı konularında çok önemli kararlar alındı.

Bir jüri üyesi, tasarımın öne çıkan unsurunu, yani tavanı, “mimari form için muhteşem bir ifade” olarak tanımlıyor. Meydandaki eğime doğru kusursuzca süzülen tasarım, Saarinen tarafından tasarlanan Gateway Arch’ın eğimlerinin bir yansıması.

Parlak lobi tavanı, ince alüminyum borulara entegre edilerek gizlenen, ayarlanabilir beyaz LED’lerden oluşuyor. Tesisat kurulumu öncesinde modelin ve ideal efektlerin fizibilite değerlendirmelerinden emin olmak için mekânda deneme modellemeleri yaratıldı.

Tavan sergi alanına doğru eğim yaptığı için çoklu LED dizilimi, ışığı kademeli olarak azaltmak veya renk sıcaklığını (2700K ila 5500K arasında) değiştirmek için bölgeler halinde ayrıldı. Bunlar aynı zamanda etkinlik ortamının gerektirdiği ambiyansa uyacak şekilde programlanabiliyor.

Tasarım ayrıca tavanın çevresi boyunca, her bir tavan ışıklığına gömülü gizli aydınlatmaları da içeriyor. Bu gizli parlak aydınlatma, karanlık sergi alanı ile yeraltındaki loş raylı sistem girişleri arasında bir geçiş alanı oluşturuyor. Böylece ziyaretçilere keyifli bir ortamda buluşma, dinlenme veya yemek yeme olanağı sağlanıyor.

Tüm aydınlatma tasarımı, geçiş alanlarının ve alanlar arasındaki sınırların aydınlatma yoluyla nasıl genişletilerek ziyaretçilere sorunsuz ve rahat bir deneyim sunulabileceğini ortaya koyuyor. Bunun sonucunda aydınlatma, yorucu ve boğucu bir unsura değil, zarif bir yol göstericiye dönüşüyor.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Suzan Tillotson, IALD, Ellen Sears, Katherine Lindsay, IALD işbirliği

Mimari: Scott Newman, Andrew Barwick, Erin Flynn, James Carpenter, Joseph Welker, Kate Wyberg McClellan , Scott Newman, Andrew Barwick, Erin Flynn, Joel Fuoss, David Lott, Sean Dodson 

Peyzaj: Michael Van Valkenburgh Associates

Peyzaj aydınlatma tasarımcısı: Randy Burkett

Elektrik: KJWW Engineers

Genel yüklenici: McCarthy Building Company

Elektrik yüklenicisi: GECO

Sergi tasarımı: Haley Sharpe Design

Çubuk tavan üreticisi: Durlum

Fotoğraflar: © Sam Fentress, © Nic Lehoux, © Tillotson Design Associates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir