Close

01/05/2019

Yasak Kent Müzesi, Çin

Bakmak yasak değil! Yasak kentin alev saçan ışıkları…

Neredeyse 500 yıl boyunca mor renkli Yasak Kent Gugong, Çin İmparatorlarının hüküm sürdükleri yerdir. Halka giriş yasaktı. 720.000 metrekarelik alanın adı da buradan geliyor. Bugün artık saraylar, herkese açık müzeler olarak kullanılıyor. Wuying sarayında tarihi yazılar sergileniyor. Eserler son derece hassas ve hem bunları koruyacak hem de değerli kültür mirasının estetik unsurlarını öne çıkartacak bir aydınlatma çözümüne ihtiyaç duyuluyor.

Müzenin özel eserleri arasında kaligrafilerin yeri ayrı. Kuratörler buradaki objeler için bir çerçeve geliştirmiş. Ziyaretçiler, tarihi kitabelerin etrafına uygulanan bu çerçeveyi dolaşarak geziyorlar. Eserler çerçevenin içinden doğrudan LED’lerden oluşturulmuş ışık çizgileri ile aydınlatılıyor. Çerçevenin kırmızı yüzeyinde, doğal beyaz LED ışığı eşsiz bir etki yaratıyor. Çerçeveden ateş çıkıyor gibi görünüyor ve çerçeve boyunca kızıl bir renk veriyor. Kitabeler zarif ve eşit oranda aydınlatılmak suretiyle sanki yanıyormuş hissi uyandırarak yapının içinden öne çıkartılıyor.

Müzenin eserleri ahşap vitrinlerde sergileniyor. Hassas kitabeleri aydınlatmak için ayrıca doğal beyaz renk veren LED’ler kullanılmış. Eşit mesafelerde konumlandırılmak suretiyle LED’lerle oluşturulan ışık çizgileri, kitabeleri yukardan aydınlatıyor. Işık çizgileri ile kitabelerin tamamen değil, sadece üst yüzeylerinin aydınlatılması hedeflenmiş. Daha aşağı doğru bakıldığında, zemine gölgeler oluşturan aydınlatma, yazıtlara mistik bir etki veriyor. Wuying sarayının tavan yapısı, çin yapı sanatının ustalığını ve kalitesini yansıtıyor. LED ışık rayları, görkemli, kırmızı duvarların arkasına yerleştirilmiş ve duvarın yan kenarını ortaya kadar soğuk beyaz ışıkla aydınlatıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Yasak Kent Müzesi

Aydınlatma tasarımı: Huaming Lighting

Uygulanan ürünler:

Talexx Chain P515 NW, Tridonic Atco, Talexx Strip P130, Tridonic Atco

Fotoğraflar: Lu Heng

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir