Close

07/03/2019

Le Centre Pompidou Müzesi, Metz – Fransa

“Bir müze, bilgiye susamış olan insanları bir keşif yolculuğuna çıkartan uçan bir halıdır. Uçtuğumuzu bize hissettirecek havaya, bize çağlar boyunca eşlik edecek ve medeniyetlerimizin ne yaptıklarını ve onların bize iletmek istediklerini aktaracak galerilere ihtiyacımız var”.

Yapı sahibinin aklında olanları ifade eden bu kelimelerle I.C.O.N. aydınlatma tasarım ofisi işe başladı ve Fransa’nın Metz kentindeki Centre Pompidou binasının mimari aydınlatması için bir konsept geliştirdi.

Müzenin mimarisinin gece ve gündüz aynı görsel çekiciliğe sahip olması hedeflendi.

Aydınlatma tasarımcısı Akari-Lisa, binanın o heybetli ancak hafif bir yapıymış görüntüsünü veren çatısını öne çıkarmak ve ziyaretçilerin keşif yolculuğuna çıkmak isteyeceği bir müze yaratmak istedi. Bunu yapmak için çatının alt tarafı izleyiciye, ışıklı bir bulutun yanından geçen uçan bir halıyı andırır bir görüntü verecek şekilde aydınlatıldı.

Ancak planlamacılar sadece karanlık saatler için sembolik bir görüntü değil, ayrıca binanın kullanımına göre farklı açma ve kapama zamanları olan enerji tasarruflu bir aydınlatma çözümü yaratmak istediler.

İç alanda, galerilerin aydınlatması asma tavana entegre edildi. Bu şekilde tüm mekanlar eşit oranda ışık almış oldu. Dikey aydınlatma gücü yaklaşık 500lx değerinde. İç alan aydınlatması ihtiyaca göre dim ve kontrol edilebiliyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: CA2M

Mimarlar: Shigeru Ban Architects Europe ve Jean de Gastines

Mimari aydınlatma: I.C.O.N, Akari-Lisa Ishii

Sergi aydınlatması: l’Observatoire 1, Georges Berne, R.my Cimadevilla, Antony Perrot

Fotoğraflar: Akari-Lisa Ishii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir