Close

12/02/2019

GC Prostho Müzesi Araştırma Merkezi, Japonya

Yaklaşık 93 yıl önce, uygulamalı kimya dalında Tokyo İmperial Üniversitesi’nde (bugün Tokyo Üniversitesi olarak biliniyor) eğitimlerini henüz tamamlamış olan üç genç adam Tokyo’nun Ikebukuro semtinde bir araştırma kurumu açtılar ve adını GC Corporation koydular. Firma dişçilik ürünleri üzerine uzmanlaştı ve dünya çapında faaliyet gösteriyor.

Aichi Prefecture’daki GC Prostho Müzesi Araştırma Merkezi, dişçilik tarihini anlatıyor. Mimarisi eski bir Japon oyuncağından (Cidori) esinlenilerek tasarlandı. Oyuncak, tahta çubukların, çivi veya herhangi bir başka metal parça kullanmadan elle bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Müze binası dokuz metre yüksekliğinde. Her tahta “çubuk” öğesi 60x60mm. Tasarım ekibi bu yapı ile, henüz makinalarla yaratılan bir mimarinin olmadığı döneme dikkat çekmek istemiş.

Mimar Kengo Kuma: “Sergi salonu genel olarak üç boyutlu bir kafes konstrüksiyonuna sahip. Ahşap kasaların içine cam yerleştirmek suretiyle, şeffaf bir ahşap kasa görünümlü yapı elde ettik. Yapının içi ve dışını birbiri ile ilişkilendiriyor” diyor.

Gün içinde binaya giren güneş ışınları izleyicide sergi kadar büyüleyici bir etki yaratıyor. Gece ise bina, sanki sergi objeleri hala daha uyanıkmış gibi, karanlığa rağmen ziyaretçilerin ilgisini çekmek için içerden ışıldıyor.

Ahşap yapının açık biçimi sayesinde ışık, zeminden betonla birleşen çekme tavana kadar ulaşıyor. İyi ki bu dişçiler var, yoksa böylesine eşsiz bir bina yapılmayacaktı!

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi:GC Corporation/Japon

Mimari: Kengo Kuma & Associates

Taşıyıcı yapı: Jun Sato Structural Design

İnşaat: Matsui Construction

Aydınatma: Daiko Electrics

Fotoğraflar: Daici Ano

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir