Close

30/12/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Pirinç Ambarları Sergi Salonları ve Atölyeleri, Wuzhen, Zhejiang – Çin

Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve One Lighting Associates (Pekin) tarafından gerçekleştirilen Çin, Wuzhen, Zhejiang’daki Pirinç Ambarları Sergi Salonları ve Atölyeleri aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

One Lighting Associates ve Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden tasarımcılar, yeniden etkin hale getirilen bir alanda geçmişten günümüze kalan kültürel özelliklere dikkat çekerek, tarihi mekânlarda yenilikçi tasarımın olanaklarını keşfediyorlar.

Alanı boydan boya geçen parlak bir köprü, Wuzhen, Çin’deki tahıl ve pirinç ambarlarının zengin mekânsal ilişkilerini vurguluyor.

Köprü, ziyaretçilere fonksiyonel aydınlatma sağlamak için tırabzanlara gizlenmiş esnek lineer armatürlerden yararlanırken köprünün kemerini de kendi şeklinde yansıtıyor.

Tesiste gerçekleştirilen son yenilemeler aydınlatma, yüzey malzemeleri ve estetik anlamda ilginç deneylere olanak sağlıyor. Tahıl ambarı içerisinde, lineer armatürler, duvarları aydınlatmak için ekipman yarığına gizlenerek gözü tavana doğru yönlendiren bir parıltı oluşturuyor. Bu yumuşak ışık ziyaretçinin dikkatini, günümüzde halen devam eden geçmişin bir kabulü olan orijinal çatı siluetine odaklıyor.

Vurgulu aydınlatma sistemi, yeni bir yapı oluşturmak, yani binayı vintage havasından uzaklaştırmak yerine, orijinal bina yapısı dahilinde iş görüyor. Bu da ziyaretçilerin en iyi şekilde keyif almasını amaçlayan ışık ortamları yaratan bir plana olanak tanıyor.

Sergi salonundaki şeffaf tavan, maksimum gün ışığına izin veriyor. Bulutlu günler için, alt tavan boşluğuna yerleştirilmiş altı grup kısılabilir lineer aydınlatma armatürü bulunuyor ve bunlar, tutarlı bir sergi aydınlatması sağlamak için ışık sensörleriyle kontrol ediliyor.

Pek çok jüri üyesi, bu özel tasarım kapsamındaki özenli dokunuşlara değinerek, binadaki değişikliklere saygı gösterirken tesisin orijinal duygusunu korumak için gereken dengenin bulunmuş olmasını takdirle karşıladı.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Xin Zhang, IALD, Xiang Lu, Xiaowei Han, Xuanyu Zhou, Bo Liu, Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, One Lighting Associates (Pekin)

Mimari: Lu+Architects, Çin

Yapı sahibi: Wuzhen Tourism Co., Ltd

Fotoğraflar: © Haiting Sun, © Xuanyu Zhou, © Bo Liu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir