Close

16/12/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Stovnertårnet (Stovner Kulesi) – Oslo, Norveç

ÅF Lighting tarafından gerçekleştirilen Norveç, Oslo’daki Stovnertårnet (Stovner Kulesi) aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Stovnertårnet’in yuvalarındaki ışık küreleri, aydınlatmalı yürüyüş yolları ile birbirine bağlanıyor ve Oslo, Norveç yakınlarındaki manzarada açısal bir spiral oluşturuyor.

Mimar, kuleyi, ağaçlarda uçan kuşların modelini takip ederek zihninde canlandırırken, aydınlatma tasarımcıları, planı ağaç tepelerinin arasında bir yürüyüş olarak hayal etmişler.

İster birçok gözlem güvertesinden birinden manzaranın tadını çıkarmak için Stovner Kulesi’ne tırmanılsın ister kule uzaktan izlenilsin, ışığın sıcaklığı büyüleyici bir ortam yaratıyor. Jüri üyelerinden birinin yerinde bir şekilde belirttiği gibi, bu, “çevreye duyarlı bir aydınlatma tasarımı”.

Parlama önleyici ekipmanların içindeki gizli ışık kaynakları göz seviyesinin altında yer alıyor ve ziyaretçilerin ışık kirliliği engeline takılmadan veya komşu alanlara ışık yansıtma korkusu olmadan manzarayı izlemelerine olanak sağlıyor.

Yuvalardaki aydınlatma sabit sıcak ışıktan oluşurken yaya köprüleri yoğunluk bakımından değişen nötr beyaz ışık sunuyor. Kulenin hareket sensörleri, hareket algıladığında aydınlatmayı artırıyor ve hareket azaldığında kısıyor. Böylece hem enerjiden tasarruf etmiş hem de rahatça dolaşmak için keyifli, hoş bir etki sunmuş oluyor.

Ayrıca yaya köprülerinde entegre ışıklarla hafifçe aydınlatılmış tırabzanlar bulunuyor. Yürüyüş yapanlar aşağıdan opak, ince uzun rayların yanı sıra alana yumuşak bir ışık saçan, yaya köprülerinin tabanına monte edilmiş aydınlatma armatürlerini de görebiliyorlar.

Aydınlatma tasarımı, ister ağaç tepeleri arasında o yürüyüşe çıkmayı düşünsünler isterse de aşağıdaki karanlık manzaraya ilgi duysunlar, ziyaretçileri yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu aydınlatma tasarımının sıcaklığı, eğimlere sakin ve güvenli bir huzur sunuyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Morten Jensen, Gry Frellumstad, Thea Collett, Benjamin Reinhoff, Øysten Johansen, ÅF Lighting

Peyzaj: Sofie Persvik Landscape Architect, LINK Arkitektur – Team Landskap

Elektrik: Electronova AS

Elektrik tesisatı: Leithe & Christiansen AS

Müşteri: Oslo Kommune – Bymiljøetaten (Oslo Belediyesi – BYM)

Fotoğraflar: © Tomasz Majewski

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir