Close

19/04/2019

Hong Kong’daki Avenue of Stars aydınlatılıyor

Yakın zamanda yenilenen Avenue of Stars, Hong Kong’un Victoria Limanı’ndaki ikonik ışığın keyfini çıkarmak için mükemmel bir ortam sunuyor.

Speirs + Major tarafından tasarlanan ve pek çok kişinin ziyaret etmek için gün batımı sonrasını seçtiği bu dingin ancak keyifli akşam deneyimi, bu kamusal alanın modernizasyonunda önemli bir rol oynuyor.

Bulvar’ın karakterini destekleyecek şekilde, hem yumuşak ve zarif hem de güvenli ve emin hissettiren bir aydınlatma tasarlanmış. Karanlıkta parlayan entegre yüzeyler ve ana özelliklere doğal bir şekilde yerleştirilen vurgular gezinti yerini tanımlamaya yardımcı olurken aynı zamanda Hong Kong Adası’nın silüetini koruyup öne çıkarıyor.

Yüksek ışık seviyesine sahip daha sakin mekânların eklenmesiyle ziyaretçilerin rahatça oturup okumasına olanak tanınıyor ve insanların daha uzun süre burada zaman geçirmesi teşvik edilmiş oluyor.

Deniz kıyısında, yeni kaplamanın yontu yüzeyi, gömme aydınlatmayla öne çıkarılıp zenginleştirilmiş. Genellikle hafif düşük yoğunluğa ayarlanan bu aydınlatma şeridi kamusal etkinliklerde ve kutlamalarda canlandırılıyor. Işık ve yansımanın hafif hareketi Bulvar ve Liman arasındaki bağlantıyı güçlendirip anlamlı bir kamusal alan olarak önemine dikkat çekiyor.

Speirs + Major Başkanı Keith Bradshaw şöyle diyor: “Halkın rıhtım deneyimi bakımından Avenue of Stars’ın kültürel öneminin son derece farkındaydık. Mükemmel sinematik atmosferi oluşturmak için ışığı ortama büyük bir dikkatle entegre ettik. Burada romantik bir ortam var ama aynı zamanda gezinmeye ve liman ile şehir siluetinin inanılmaz manzarasını görmeye gelenler için de hoş ve kullanışlı.”
“Deniz kıyısındaki ışık şeridi limanın Hong Kong tarafından da görülebiliyor; böylece heyecan verici renovasyon çalışması vurgulanıyor ve limanı, gelecek nesillerin el üstünde tutacağı heyecan verici bir destinasyon haline getiriyor.”

Projeye katılanlar:

Müşteri: New World Development

Aydınlatma tasarımı: Speirs + Major

Peyzaj mimarı: James Corner Field Operations

Yerel peyzaj danışmanı: Urbis

Mimari: Ronald Lu & Partners

Elektrik mühendisliği: Parsons Brinkerhoff ve WSP

Yapı mühendisliği: Arup Group

Yüklenici: New World Construction

Fotoğraflar: © Jackie Chan; Speirs + Major

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/speirs-major-light-avenue-of-stars-hong-kong/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir