Close

13/01/2020

Aydınlatma ve akustiği dengeleyen bir okul

İskoçya’da bir okul, ultra modern sınıflarında yüksek akustik emilim ile düşük enerjili aydınlatmayı dengeledi.

Paisley’deki yeni 8,5 milyon £’luk St. Paul İlköğretim Okulu’nun sınıflarına kurulan armatürler, gerekli aydınlatma seviyelerini sağlayacak mükemmel çözümü bulana kadar birçok tasarım yapılmasını gerektiren akustik panellerin aralarındaki boşluklara yerleştirildi.

Tasarlanan çözüm, mekânın benzersiz dizaynını tamamlayan gölgesiz, mükemmel, sürekli ışık akışıyla homojen aydınlatma sağlıyor.

Projenin düşük enerji yaklaşımı, Ra> 80 renk geriverimi, 92 lm/W’a kadar aydınlatma verimliliği ve 50.000 saat çalışma süresi ile entegre bir çözüm sağlamak için Zumtobel Slotlight gömme lamba kullanıyor.

Oturma alanlarını vurgulamak için dolaşım alanlarına kurulan küçük Micros LED gömme lambalardan faydalanılıyor.

Lambalar, 50.000 saatin ardından halen ayırt edici ışık akısının yüzde 70’ini üretiyor; bu da LED gömme lambaların QR-CBC lambalardan 25 kat daha uzun ömürlü olduğu ve lamba değiştirme ve bakım maliyetinden tasarruf sağladığı anlamına geliyor.

Zumtobel, sınıflarda gerekli aydınlatma seviyelerine ulaşmak için Castle Building Services ve Renfrewshire Konseyi ile yakın işbirliği içinde çalışarak çeşitli aydınlatma tasarımları yaptı. Bu tasarımlar, öğrenciler için istenen esnek ve uyarlanabilir öğrenme ortamı sunarken aynı zamanda gerekli 4000K renk sıcaklığına sahip düşük bakım maliyetli ve enerji tasarruflu çözümlerdi.

Scofine asma lambalar da fonksiyonel aydınlatmayı berrak bir dekoratif ışık unsuru ve benzersiz aydınlatma efektleri ile birleştirerek, oturma alanlarını vurgulamak için dolaşım alanlarında kullanıldı.

Resepsiyon alanı için, içeride yaratılan tarzdan uzaklaşmadan, alanı mükemmel bir şekilde tamamlayan yuvarlak Ondaria armatürleri seçildi.

UGR <19 düşük kamaşma düzeyine ve ışık akısı öncesi 50.000 saat uzun çalışma süresine sahip homojen arkadan aydınlatma, ilk değerin yüzde 90’ına düşürüldü.

Homojenlik için geniş ışın optiğine sahip (UGR 80 (4000 K), Ra > 70 (6500 K) gömme IP65 dereceli Craft kompakt LED yüksek tavan armatürleri, düzgün bir tavan çizgisi sağlamak için spor salonuna monte edildi.

Kampüs, Foxlea Beş Yaş Öncesi Erken Eğitim ve Çocuk Bakımı Merkezi ile paylaşılacak. Personel ve çocuklara renk şeması hakkında fikirlerini belirtme fırsatı sunuldu. Onlar da sosyal alanlar ve resepsiyon alanında kırmızı ve gri okul renklerini ve sakin bir ortam sağlamak için eğitim alanlarında uçuk yeşil ve griyi seçtiler.

Okul bahçesi, zemin yüzeyine boyanmış grafikler ve oyunları içermesinin yanı sıra, dans ve egzersiz dersleri için alan sağlayan merkezi bir stüdyo olan spor salonunu da bulunduruyor.

Yeni okul tesisi tek kat üzerine inşa edilmiş ve aynı zamanda daha küçük öğrenci grupları tarafından bilim deneyleri de dahil olmak üzere bir dizi etkinliği gerçekleştirmek için tasarlanmış bir çadır alanı da dahil olmak üzere açık hava eğitim alanlarına sahip.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/09/school-balances-lighting-and-acoustics

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir