Close

29/04/2019

İlkokul, Strassen – Lüksemburg

Mutluluğun rengi sarı…

Öğrenciler her yaşta öğrenme ortamlarından ilham alabilirler. Kullanıcının bir mekanı yorumlamasında ışık, kilit öğelerden biri.

Okul bir öğrenme ortamı ancak “okul”da sadece gerçekler yok. Sağlıklı bir öğrenme ortamı, öğrencinin ilgi ve becerilerini geliştirebilir ve sadece düzenli olarak yerleştirilmiş masa ve sandalyelerden oluşmaz.

Aydınlatma tasarımcısı Maria Luisa Guerrieri Gonzaga, Lüksemburg’un Strassen kentindeki bir ilkokul binasının aydınlatma tasarımı ile görevlendirildiğinde, binayı planlayan mimarlar ile aydınlatma konsepti ve sınıflar için öngörülen lambaları kullanmaya karar verdi. Konsept, bu mekanlarda görmek için ihtiyaç duyulan ışığı sağlıyordu. Planlamacılar ayrıca trafiğe açık olan alanlar için farklı bir çözüm üretmeye hazırdılar.

Tavanları downlightlar ile kaplamak yerine, farklı aydınlık seviyeleri ile oynama ve böylece ilginç ve doğal ortam hissi uyandıran mekanlar yaratma fikrini geliştirdiler.

Mimarinin çizgileri biraz durağan olduğu için, görsel etkiyi yuvarlatma ihtiyacı doğdu. Tasarıma yuvarlak objeler ve biçimler eklendi. Tüm katlara farklı boyutlarda yuvarlak biçimli lambalar gruplar halinde monte edildi. Zemin katında lamba grupları sıva altına yerleştirilirken, birinci katta sıva üstüne ve ikinci katta avize olarak kullanıldı.

Yaratıcılığı geliştirmek için sadece belli bir aydınlatma gücünü sağlamak yeterli değil, tasarımın da yaratıcı olması gerekiyor. Onaylanmış bütçe içinde tasarım ekibi, kullanıcı ve ziyaretçilere bu okulun neşeli ve motivasyonu artırıcı bir yer olduğu mesajını veren bir konsept geliştirdi. Tabii ki her öğrencinin bir yıldız olmasını sağlamıyor ancak aydınlatma tasarımcısı Gonzaga şöyle diyor: “Kendi çocuklarım böyle bir okulda olsalardı, çok güzel olurdu!”.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Kommune de Strassen, Lüksemburg, Herzogtum Luxemburg

Mimari: Roman Schmitz & Manuel Schumacher

İç mimari: NJOY/Lüksemburg

Trafiğe açık alanların aydınlatma konsepti: Maria Luisa Guerrieri Gonzaga

Kullanılan ürünler:

XAL, iGuzzini, Zumtobel, Bittern, Philips

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir