Close

13/02/2019

Michael Faraday Lisesi, Londra – İngiltere

Gün ışığı okulu; Londra’nın Southwark Kasabası‘ndaki “Michael Faraday” Lisesi.

Michael Faraday, elektromanyetizma ve elektro kimya alanında önemli bir rol oynadı ve elektrikli ışık kaynaklarının temel taşını koydu. Bu bağlamda Londra’daki gün ışığı ile aydınlanan bir okulun bu adı taşıması ilginç.

Alsop Sprach mimarları tarafından tasarlanan “Michael Faraday” lisesi Eylül 2010 tarihinde ilk öğrencilerine kapılarını açtı. Okul yönetimi, öğretmenler ve öğrencilerin de katıldığı kapsamlı bir atölye çalışması sürecinden sonra, göze çarpan yuvarlak bir yapının inovatif tasarımı ortaya çıktı.

Yeni okulda bir yuva, ilkokul, büyükler için eğitim ortamları ve bölge halkına yönelik tesisler yer alıyor. Bina 3021 m2 alana sahip ve iki katlı. Okul, dış alanda eğitimi maksimum oranda kullanıyor. Yeni okul, her sınıfın okul bahçesinde eğitim alabileceği şekilde tasarlandı.

Küçük öğrenciler zemin katında eğitim görüyor ve doğrudan dışarı çıkış olanaklarına sahip. Üst katlardaki boydan boya tutulmuş balkon ise daha büyük öğrencilerin de dış alanda eğitim görebilmelerine hizmet ediyor ve aşağı katlardaki dış alanlara çatı görevi yapıyor.

Okulun avlusu geniş bir alan olarak tasarlanmış ve her yaş grubuna oyun alanları, büyüyen bahçeler, doğal yaşam alanları ve bir “kurumuş nehir yatağı” sunuyor. Akıllı bina tekniği ve gün ışığının ustaca kullanımı ile bina CO2 ‘den %20’ye yakın tasarruf ediyor ve BREEAM değerlendirmesinde “çok iyi” notuna layık görülüyor.

Projeye katılanlar:

Mimari: Alsop Sparch, Londra

Fotoğraf: Archial, Morley von Sternbergi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir