Close

11/02/2019

Las Canteras Plajı, Grand Canaria – İspanya

Grand Canaria Adası‘nın sahildeki gezinti yerinin aydınlatması.

Las Canteras plajı Grand Canaria’nın ekolojik incisi olarak kabul edilir. Las Palmas Belediyesi tatil bölgesi için bir tasarım ihalesine çıktı. Deniz kıyısındaki gezinti alanı ve kumsalın aydınlatması, çevre ile uyumlu olacak ve kentin görüntüsü ile bir bütün oluşturacaktı.

Verilen 12 projeden Carlos Hernandez ve GE Lighting mimarlarının hazırladığı “City Lights” projesi seçildi. Plaj bölgesinin aydınlatması için yapılan tasarım bir yelken biçiminde. Işık kirliliğinden korunmak amacıyla “Gökyüzü Kanunu” (Ley del Cielo) dikkate alınarak, elektriği %30 oranında daha az tüketen 79 lamba monte edildi. Bakımı kolay olan tesisat geceleri belli bir saatten sonra dim ediliyor, ki bu da enerji tasarrufu anlamına geliyor.

Bir diğer ekolojik avantaj ise, denizdeki canlıların yaşamını koruma kanunu kapsamında ışığın denize doğru yönlendirilmemiş olması.

Seramik metal buharlı ampullerin beyaz ışığı ve bununla birlikte ortaya çıkan daha ileri renk verimi sayesinde gece gezinti şeridinde dolaşanların ortamı çok daha iyi görmesine katkıda bulunuyor. Sevilen tatil beldesi bu uygulama ile çok daha olumlu bir dönüşüm yaşadı.

Projeye katılanlar:

Mimari: Carlos Hernández

Aydınlatma tasarımı: Armando Cabrera, Ana González, GE Lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir