Close

31/10/2022

Konak-Kemeraltı ve çevresi aydınlatma masterplanı LUCI birincilik ödülü’nü kazandı

Arup tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan Konak-Kemeraltı ve çevresi aydınlatma masterplanı, Uluslararası Kent Aydınlatma Birliği’nin (LUCI) düzenlediği ‘Şehirler ve Aydınlatma Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü.

İzmir’in Konak-Kemeraltı semti için geliştirilen aydınlatma master planı, “Cities&Lighting Awards”ın bu yılki kazananı oldu. Kentsel aydınlatma konusunda uluslararası bir şehirler ağı olan LUCI’nin, 20. yıl dönümünü kutladığı ödül töreni 21 Ekim 2022’de Güney Kore’nin Busan şehrinde gerçekleşti. 

Şehirler ve yerel yönetimler için tasarlanan LUCI Şehirler ve Aydınlatma Ödülleri, kentsel aydınlatmanın çok disiplinli doğasını yansıtan, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma üzerinde olumlu bir etki gösteren kentsel aydınlatma projelerini ödüllendiriyor. İki yılda bir düzenlenen törende kazanan projeler, uluslararası şehrin sürdürülebilirliğini ve genel yaşam kalitesini iyileştiren kentsel aydınlatma müdahalelerini sergiliyor. 

“Işıkla Diyalog” kurmak isteyen Konak-Kemeraltı aydınlatma kentsel tasarım konsepti, Arup’un İstanbul’daki aydınlatma tasarım ekibi tarafından, sürdürülebilirliğin genellikle daha az gündemde olan sosyal yönünü vurgulamak için bütünsel bir bakış açısı benimseyerek geliştirildi. Plan, Kemeraltı ve çevresinin canlı bir tarihi şehir merkezine dönüştürülmesinde temel bir adım sunuyor.

Çocuk odaklı aydınlatma planı

Konak-Kemeraltı Bölgesi, Suriyeli ve Afrikalı mültecilere, Türkiye’nin doğusundan yıllar önce bölgeye yerleşmiş olan ailelere ev sahipliği yapan çok kültürlü güçlü bir topluluğa ve dinamik bir sosyal dokuya sahip bir bölge. Gündüzleri çocuklar ve kadınlar tarafından yoğunluklu olarak kullanılan sokakların,  hava karardıktan da sonra da aktif bir şekilde kullanılabilmesi ve farklı dillerle iletişim kurulan bölgede aydınlatmanın bir diyalog kurma aracı olarak kullanılması planın ana şekillendiricisi oluyor.

Kırılgan gruplar olarak tariflenen, “ Çocuklar” için geliştirilmiş olan “OYUN” katmanı ile plan, aydınlatma planlarına yenilikçi bir bakış açısı getirerek, kullanıcıların dahiliyetine gösterilen hassasiyeti vurguluyor. Plan, aydınlatmanın sadece teknik bir konu değil aynı zamanda kente dair sosyal kaygılara yönelik bir çözüm aracı olarak da aktif bir planlama öğesi olduğu gösteren önemli bir örnek oldu.

Plan, tüm dönüşüm ve kontrol kararları ile %50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlamakla birlikte, karbon salınımını yarı yarıya azalttı.

Projeye katılanlar:

İşveren: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Aydınlatma tasarımı: ARUP Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir