Close

06/06/2019

Paul Edmonds, Londra – İngiltere

Moda, saç ve güzellik markası Paul Edmonds, Battersea’deki yerini ikinci kademe endüstriyel kent simgesi olarak listelenen ve çok sevilen Battersea Elektrik Santrali’nin karşısında birinci sınıf bir konumda açtı.

Geniş salonun Illuminationworks tarafından gerçekleştirilen aydınlatma tasarımı, stilistin hassas kesim ve renk karışımı gibi özel teknik gerekliliklerini lüks bir atmosfer ve huzur verici bir ortamla dengeliyor.

Illuminationworks, Paul Edmonds markasının bu ikinci yerininin aydınlatma konseptini yaratmak için Waldo Works mimarlarıyla yakın işbirliği yaptı. Tasarım, elektrik santralinin ana binasının kurulduğu çağın modernliği, endüstriyel malzemeleri ve şıklığından ilham alıyor.

Armatürleri gizlemek için mimarla birlikte panjurlu bir tavan tasarımı geliştirildi. LED spot ışıklara sahip sarkıtlı aydınlatma, ışık kaynaklarının görünürlüğünü engellemek için tavana entegre edildi. Yüksek renksel geriverimli LED modüller, kesim, biçimlendirme ve renk işlemleri için müşterilerin saçlarını aydınlatıyor. Orta düzey ışık yayılımı, aydınlatma yoğunluğunun gereken yerde odaklanıp buna rağmen yine de yumuşak, hoş bir etki bırakmasını sağlıyor.

Her aynalı bölmenin bir tarafına monte edilmiş tekli özel tasarım dekoratif parlak lamba, müşterinin yüzünde serbest bir aydınlatma ile birlikte gölge sağlıyor. Yivli cam kanatlara entegre edilen lineer LED’ler her bir bölmeyi birbirinden ayırıyor. Teşhir edici aydınlatma efekti bölmeleri betimlemek ve müşterinin yüzü üzerindeki etkiyi dengelemek için fazladan ışık sağlıyor. Aydınlatma, yivli camda saçılmış ışık efekti yaratarak iç mekânda kullanılan pek çok endüstriyel referanstan birine vurgu yapıyor.

Yüksek renksel geriverimli LED ışık kaynakları, bir güzellik merkezine gelen müşterileri en iyi gösterecek şekilde tüm mekânda kullanılmış. Bu, kritik renk karıştırma alanı ve salondan ayrılmadan önce saç renginin istendiği gibi olmasını sağlamak için özellikle önem taşıyor. Dolaylı aydınlatma kornişleri kuaför ve saç yıkama alanlarına fazladan ortam ışığı sağlıyor. Özellikle saç yıkama alanındaki bu uygun aydınlatma, başını arkaya yaslayan müşterinin gömme ışıklara doğrudan bakmasını engelleyerek istenen fonksiyonu yerine getirmiş oluyor. Resepsiyon ve müşteri tuvaletleri gibi salonun diğer alanlarında konaklama aydınlatma efektleri kullanılmış. Dekoratif avizeler, aplikler ve taşınabilir lambaderler rahatlatıcı bir ortam oluşturuyor. Lineer LED’ler, resepsiyondaki ürün raflarına alışılmadık bir şekilde dikey, asimetrik detaylarla göze batmayacak şekilde entegre edilmiş. Bu dolaylı aydınlatma, ışığı güzellik ürünlerine odaklayarak bekleyen müşteriyi yumuşak bir ortam aydınlatmasıyla sarmalıyor.

Akşam saatlerine kadar açık olan salon, günün çeşitli saatlerinde yoldan geçenlerin dikkatini çekebilmek için çok yönlü ve dinamik bir nitelik talep ediyor. Bu nedenle endüstriyel ön cepheye renk değiştiren lineer LED’ler entegre edilmiş. Bu efekt, panelli tasarımı vurgulamaya yardımcı olurken gün boyunca soğuktan sıcak renklere doğru zarif bir biçimde değişmeye programlanmış. Dimming sistemi, salonun, öğleden sonra günün ilerleyen saatlerinden akşama kadar ışık yoğunluğunu azaltabilmesine olanak tanıyor. Bu, karanlık sokaklardan içeriye girildiğinde iç mekânın çok parlak görünmesine yol açan kış aylarında özellikle önem taşıyor. Kokteyl partiler ve özel etkinlikler için fazladan başka özellikler de mevcut.

Paul Edmonds’un bu büyüleyici ikinci mekânı, sürpriz unsurlara ve ayrıksı bir kişiliğe sahip samimi bir mihmandar olarak kendi stilist karakterini ve dünya görüşünü yansıtıyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Paul Edmonds

Aydınlatma tasarımı: Illuminationworks

Fotoğraflar: Ben Anders

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/illuminationworks-light-paul-edmonds-in-battersea-london/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir