Close

04/03/2019

Cooper Union okul binası, New York – ABD

New York’un East Village bölgesinde klasik binaların arasında kalan Cooper Union’un yüksek okul binası, gerçekten başka bir gezegendenmiş gibi görünüyor.

Thom Mayne’nin sıradışı mimarisini yine heyecan verici bir aydınlatma tasarımı tamamlıyor. Binanın köşeli ve kırımlı yüzeyi gün ışığında göze çarparken, geceleri bu köşeler ve kırımlar, New York’un gökyüzünde kayboluyor. İyi ki Thom Mayne sadece binanın üç katına çıkacak bir asansör öngörmüş, aksi takdirde binanın kullanıcıları kendilerine zaman ayırmayabilir ve merdivenleri kullanmayabilirdi.

Geniş yapı dev bir omurga gibi bir kuyruklu yıldızın içine giriyor. Helezon biçimli yapı tavana kadar çıkıyor ve sonra gökyüzüne uzanıyor. Helezon içindeki kafes yapısı ışık, gölgeler ve süt beyazı parlayan tırabzanları ile öne çıkartılıyor.

Çatıdaki büyük pencereden giren gün ışığı zemin katına kadar ulaşıyor. Los Angeles’lı aydınlatma tasarımcısı Teal Brogden, doğal ve suni ışık kombinasyonunun binanın belirgin bir özelliği olduğunu söylüyor. Merdivenlere ulaşan ziyaretçiler farklı ortamlar deneyimleyebiliyor. Üst katlarda mavimsi gün ışığı hakimken, alt katlarda sıcak bir suni ışık ortamı var. Bunun yanı sıra aydınlatma tasarımcıları bilinçli olarak, mimarın içinde saklanılmaya olanak sunan karanlık köşelere olan sevgisini kullanmış. Bu nedenle binanın avlusundaki belli alanları bilinçli olarak daha karanlık bırakmışlar. Böylece teatral bir etki yaratılıyor ve bu alan, sadece ortası aydınlatılmış bir sahneyi andırıyor. Kalan kısımlar sessizlik değil, gölgelik. Buna karşılık, laboratuvar mekanlarında sıvıların ve diğer ayrıntıların daha kolay görülmesini sağlamak için seminer mekanlarına göre iki kat daha fazla lamba kullanılmış.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: The Cooper Union for the Advancement of Science and Art, New York

Mimari: Morphosis Architects

Tasarım direktörü: Thom Mayne; Gruzen Samton

Aydınlatma tasarımı: Horton Lees Brogden Lighting Design, Teal Brogden

Uygulanan ürünler:

Avlu ve merdivenlik: Projektörler Vivo und Spirit, Zumtobel

Seminer mekanları, laboratuvarlar, sanatçı atölyeleri, konferans odaları: Downlight’lar

(1- ve 2- ampullü, tavandaki ısıtma ve soğutma panellerine entegre), Zumtobel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir